Wentylacja

Jak działa wentylacja grawitacyjna i czy to dobre rozwiązanie?

Jednym z warunków komfortu i dobrego samopoczucia domowników jest stałe dostarczanie do pomieszczeń świeżego powietrza. To zadanie wypełnia zamontowany w budynku system wentylacji. Ale obecnie, kiedy rynek się rozwinął, dostępne są różnego rodzaju instalacje tego typu. Przykładem jest wentylacja grawitacyjna. Czym się ona charakteryzuje i jakie ma zalety? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć.

Wentylacja grawitacyjna – zasada działania

Wentylacja grawitacyjna wykorzystuje naturalne właściwości ruchu powietrza. Otóż kiedy jest ono cieplejsze, przemieszcza się ku górze, różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku powoduje zatem jego przepływ. Ten system jest wykorzystywany od lat, ale nadal uznaje się go za skuteczny, dlatego ludzie decydują się na zastosowanie go nawet w nowych domach. Niewątpliwie jest to też rozwiązanie ekonomiczne, bo koszt wentylacji grawitacyjnej jest mniejszy niż w przypadku mechanicznego systemu. W tej sytuacji konieczne jest zadbanie o to, aby powietrze z zewnątrz miało jak dostawać się do środka. Dlatego też ważne jest zapewnienie przepływu przez okna lub specjalne nawiewniki. Z kolei zużyte powietrze powinno się wydostawać przez otwory wentylacyjne oraz przewody kominowe.

Zalety i wady wentylacji grawitacyjnej

Jak każdy system, wentylacja grawitacyjna również ma swoje zalety i wady. Do korzyści płynących z jej użytkowania zaliczyć można przede wszystkim stosunkowo niskie koszty jej montażu i eksploatacji (bo nie potrzebuje ona zasilania prądem), a także niegenerowanie hałasu podczas pracy. Jednak samoczynne działanie ma tę wadę, że jest ono uzależnione od warunków panujących na zewnątrz, a także od długości kanałów wentylacyjnych. Z kolei zimą może się to przyczyniać do wychładzania mieszkania. Przed wyborem konkretnej instalacji wentylacyjnej warto zatem poznać wszystkie dotyczące jej za i przeciw.

Wentylacja mechaniczna – czy to dobra alternatywa?

Innym rozwiązaniem, które może się sprawdzić zamiast wentylacji grawitacyjnej, jest instalacja mechaniczna. Różni się ona tym, że umożliwia kontrolowanie przepływu powietrza, a więc nie jest on uzależniony od warunków pogodowych. Wiąże się z nim jednak konieczność zasilania, a więc dodatkowych kosztów. Tak naprawdę obie opcje mogą się dobrze sprawdzić, kluczem jest optymalne dopasowanie ich do zapotrzebowania danego domu. Warto zapoznać się z ofertą firm, takich jak Klima-Premium, które mają w swojej ofercie montaż klimatyzacji. Kontakt z profesjonalistami na pewno pomoże podjąć decyzję dotyczącą konkretnego systemu, a ich umiejętności i doświadczenie pozwolą przeprowadzić jego instalację sprawnie i bezbłędnie.

Materiał partnera