klimatyzator

Jak działa klimatyzacja domowa?

Nowoczesna klimatyzacja domowa zapewnia nie tylko chłodzenie powietrza. Dzisiejsze urządzenia tego typu pozwalają na precyzyjne dostosowanie parametrów powietrza do wymagań użytkowników. Odbywa się to dzięki pewnym procesom termodynamicznym. W artykule wyjaśniamy, jaka jest budowa klimatyzatora, jak dokładnie on działa oraz jakie może mieć funkcje. 

Budowa klimatyzatora domowego

Najpopularniejszym rodzajem klimatyzacji domowej są klimatyzatory ścienne typu split. System tego typu stanowi połączenie następujących elementów:

  • jednostki wewnętrznej (składającej się z: wentylatora, filtra, parownika i układu sterującego);
  • jednostki zewnętrznej (składającej się z: skraplacza, sprężarki, zaworu rozprężnego);
  • miedzianych rur.

Oprócz powyższych podzespołów bardzo ważną funkcję pełni substancja uczestnicząca w wymianie ciepła, to znaczy czynnik chłodniczy (chłodziwo). Obecnie w większości klimatyzatorów domowych, a także biurowych i przemysłowych stosowana jest do tego celu mieszanina HFC (wodorofluorowęglowodory, „f-gazy”), potocznie zwana freonami. Jedną z firm oferujących sprzedaż i montaż klimatyzacji jest Ascoklima – systemy klimatyzacyjne

Zasad działania klimatyzatora typu split 

Sposób działania klimatyzatora opiera się na procesach termodynamicznych, którym podlega czynnik chłodniczy. Przed sprężarką występuje on w postaci gazu o niskim ciśnieniu. Przepływając przez to urządzenie następuje jego ogrzanie i sprężenie. W skraplaczu zachodzi proces oddawania ciepła, po czym chłodziwo staje się przechłodzoną cieczą o wysokim ciśnieniu. Po przejściu przez zawór rozprężny czynnik znajduje się w stanie ciekłym. W dalszej kolejności rozprężona substancja wędruje do parownika. Tam poprzez parowanie pochłania ciepło z powietrza i ponownie zmienia się jego stan na gazowy. Cykl rozpoczyna się ponownie, gdy gaz dotrze z powrotem do sprężarki. 

Funkcjonalności klimatyzatorów 

O tym, że systemy klimatyzacyjne służą do chłodzenia wiedzą wszyscy. Jednak to nie jedyne zastosowanie tych urządzeń. Do czego zatem można jeszcze je wykorzystać? Klimatyzatory utrzymują również właściwą wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Mowa tu w szczególności o osuszaniu, co wpływa na bardziej komfortowe odczuwanie temperatur. Poza tym, dzięki zamontowanym filtrom, wyłapują z otoczenia cząsteczki kurzu i pyłów, zapewniając czyste i zdrowe powietrze. Ważną zaletą klimatyzatorów jest też funkcja ogrzewania. Przydaje się ona głównie podczas okresów przejściowych (wczesną jesienią i wiosną), gdy nie opłaca się jeszcze uruchamiać instalacji grzewczych. 

Materiał partnera