dom pompa ciepla energia cieplna

Jak dostosować moc pompy ciepła do potrzeb domu?

Coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie w domach jednorodzinnych odnawialnych źródeł energii. Należą do nich pompy ciepła, które zapewniają nie tylko oszczędność energii elektrycznej, ale też dużą wygodę użytkowania – są bezobsługowe i nie emitują zanieczyszczeń. W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, są jednym z najbardziej ekonomicznych sposobów ogrzewania budynków i wody użytkowej. Kluczowe znaczenie ma dobór mocy urządzenia do zapotrzebowania na ciepło konkretnego gospodarstwa domowego.

Jak określić zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię cieplną?

Zapotrzebowanie domu na ciepło zależy od kilku czynników, z których najważniejsze to: powierzchnia budynku, stan izolacji oraz liczba domowników. Zapotrzebowanie na energię cieplną będzie naturalnie większe w budynkach, w których ma ona służyć zarówno ogrzewaniu pomieszczeń, jak i ogrzewaniu wody użytkowej. Najprostszym sposobem ustalenia zapotrzebowania, jest zamówienie profesjonalnego audytu energetycznego. Można je również określić na podstawie rachunków za ogrzewanie oraz ilości zużytego paliwa w perspektywie rocznej.

Czym różni się moc grzewcza pompy ciepła od współczynnika sprawności?

Moc grzewcza pompy ciepła (Pg) oznacza energię, z jaką pracuje sprężarka, dostarczając ciepło do grzejników. Pompy o mniejszej mocy grzewczej sprawdzą się w nowszych budynkach, które mają dobrą izolację cieplną i są wyposażone w niskotemperaturowe systemy ogrzewania. Pompy ciepła o wyższej mocy grzewczej mogą współpracować z grzejnikami w starszych budynkach. W celu obliczenia mocy grzewczej pompy, należy przemnożyć powierzchnię budynku (m²) przez zapotrzebowanie cieplne (W/m²). Jeśli pompa ma ogrzewać również wodę użytkową, do wyniku należy dodać ok. 1 kW na cztery osoby.

Sprawność pompy ciepła (COP) wskazuje na ilość ciepła dostarczanego do grzejników w stosunku do zużywanej energii elektrycznej.  Co do zasady, im niższą temperaturę ma źródło dolne (powietrze, grunt lub woda), tym więcej energii elektrycznej musi pobierać pompa, aby ogrzać czynnik grzewczy do zaprogramowanego poziomu.

Co należy wziąć pod uwagę, dobierając moc pompy ciepła do potrzeb domu?

Wybierając pompę ciepła, warto sprawdzić średnie roczne temperatury powietrza w danym regionie. Moc pompy dobiera się do warunków klimatycznych, jednak nie powinna ona znacząco przekraczać zapotrzebowania. Na przykład, jeśli w regionie temperatura spada maksymalnie do -10°C, to niekoniecznie trzeba się tą temperaturą sugerować, wybierając pompę ciepła, o ile występuje ona tylko przez kilka dni lub kilkanaście godzin w roku. W takim przypadku wybiera się pompę ciepła o mniejszej mocy, która doskonale radzi sobie przez większość dni w  roku, a podczas tego najzimniejszego okresu, jest wspomagana przez dodatkowe źródło ciepła, np. grzałkę elektryczną lub kocioł gazowy. Włączenie dodatkowego źródła ciepła wyznacza tzw. punkt biwalentny, czyli określona temperatura, w której pompa wymaga wsparcia

– tłumaczy specjalista z firmy Pure Energy, projektującej instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła.

Przewymiarowana pompa ciepła będzie pracować w mniej efektywny sposób – energia wytwarzana na minimalnej mocy będzie przekraczała zapotrzebowanie budynku. W perspektywie kilku miesięcy oznacza to straty wytworzonego ciepła oraz zużytej energii elektrycznej. Co więcej, pompa wytwarzająca zbyt dużo energii w stosunku do zapotrzebowania będzie się często wyłączać i włączać. Taktowanie prowadzi do szybszego zużycia sprężarki oraz dużego zużycia energii przy kolejnych uruchomieniach.

Materiał partnera