Plisy okienne

Jak dobrać wymiary rolet do okien?

Różnego rodzaju osłony okienne posiadają całe mnóstwo zalet, dzięki czemu w sposób pozytywny wpływają na komfort naszego życia. Wciąż rozrastająca się gama owych elementów wyposażenia domu sprawia, że każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model. W artykule, który przygotowaliśmy będziemy zajmować się tak popularnym rozwiązaniem jakim są rolety, starając się podpowiedzieć, w jaki sposób dobrać ich wymiar do posiadanych przez nas okien.

Rolety występujące w wielu odmianach, zachwycają przede wszystkim prostotą obsługi, co każdego dnia docenia spore grono ich użytkowników. Ochrona przed słońcem idzie w parze z prywatnością, którą zyskujemy zasłaniając szyby – w końcu kto z nas chciały przez cały dzień narażać się na wzrok sąsiadów i przechodniów? Nie bez znaczenia pozostają walory estetyczne – stylistyka, rodzaj materiału, kolory – jakimi możemy się cieszyć, gdyż dostępna liczba kombinacji z pewnością pozwoli dobrać coś idealnego do naszego wnętrza. Podsumowując, opisywane osłony jawią się jako idealne połączenie funkcjonalności ze stylem. Pamiętajmy jednak, że jedynie roleta optymalnie dopasowana do wielkości okna będzie mogła spełnić swoje zdanie, gwarantując że pomieszczenie w jakim przebywamy tylko zyska w naszych oczach.

Rolety mini i te oparte na kasecie

Jak tłumaczy nam ekspert pracujący dla szczecineckiej firmy TechColor: Najprostsze w konstrukcji rolety mini, zazwyczaj po prostu przyklejamy do ramy każdego z okien, bądź wieszamy na wcześniej umocowanych haczykach. W tym przypadku powinniśmy zdjąć dwa wymiary – wysokość całego skrzydła, a także szerokość szyby, mając na uwadze, by do drugiego z nich dodać około 5 centymetrów. Wszystko po to, by materiał szczelnie okrywał cały dostępny obszar, jednocześnie nie nachodząc na klamkę. Odpowiedni pomiar jest też o tyle ważny, gdyż znajdujący się u góry mechanizm jest nieco szerszy niż sama zwijana i rozwijana tkanina.

Uogólniając można powiedzieć, że dokładnie te same zasady odnoszą się do rolet opartych na kasecie, do której chowa się ich cała powierzchnia użytkowa. Rozwiązanie to – ze względu na rozmiary samego schowka – może w pewien sposób utrudniać otwieranie okna, zmniejszając nieco kat rozwarcia.

Rolety wolnowiszące

Typ rolet zwany wolnowiszącym, idealnie sprawdzi się w większych pomieszczeniach. Mamy tu na myśli chociażby salon wychodzący na taras – gdyż rozważany przez nas system może służyć nie tylko do maskowania samych okien – w którym osobne zasłanianie poszczególnych segmentów wydawałoby się nieco kłopotliwe. Montaż na ścianie bywa troszkę trudniejszy niż to nakreśliliśmy wyżej, jednak wygoda użytkowania, jaką zyskujemy rekompensuje wszystko.

By całość wyszła jak należy, powinniśmy rzecz jasna określić wymiary całej wnęki, a następnie dodać do otrzymanych liczb od 10 do 20 centymetrów, w zależności od naszych preferencji. Uczulamy jednak na to, iż zbyt mała szerokość zainstalowanej już rolety spowodować może, że w pewnych porach dnia światło – mimo opuszczonego mechanizmu – będzie przedostawać się do środka.

Plisy

Niezwykle ciekawe i coraz popularniejsze plisy, wykorzystując materiał ułożony w fałdy zakrywają lub odkrywają dany fragment okna. Bowiem konstrukcja ta, dzięki użyciu specjalnych belek może przesuwać się po całej powierzchni szyby w dowolny sposób, zasłaniając na przykład tylko dolną jej część. Działamy tu znów podobnie jak w przypadku mini rolet, mierząc wysokość skrzydła i szerokość szyby, drugi wyniki powiększając właśnie o mniej więcej 5 centymetrów.

Materiał partnera