barwa mebli

Jak dobrać właściwą barwę mebli? Wskazówki i porady

Aranżacja wnętrz wymaga dobrania odpowiednich kolorów zarówno ścian, podłóg, jak i mebli. Ich umiejętne wykorzystanie pozwala zwiększyć atrakcyjność pomieszczenia, ale też poprawić komfort przebywania w nim. Poza tym, że kolorystyka wpływa na ogólne samopoczucie właściciela, to także poprawia bądź pogarsza proporcje miejsca. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniej barwy mebli?

Kolorystyka mebli – o tym warto pamiętać

Decydując się na samodzielną aranżację wnętrz, warto pamiętać, że efekt końcowy powinien być odzwierciedleniem stylu bycia i życia właściciela. Warto zadbać by był gustowny, aby szybko nie męczył, ale też żeby nie był przesadzony. Pomimo takiego wstępu kolorystyka salonów czy sypialni nie musi się ograniczać jedynie do bezpiecznych kolorów. Poza szarościami i beżami warto także wybrać odważniejsze rozwiązania, które odmienią wnętrze i lokatorów.

Jedna kolorystyka w całym domu?

Dobierając kolor poszczególnych mebli, warto zwrócić uwagę na ich sąsiedztwo. Projektanci zaznaczają, że w jednym pomieszczeniu mogą się znaleźć modele o różnej kolorystyce. I tak barwy intensywne w prosty sposób podkreślą naturalne piękno jasnych. Z kolei stalowe meble pokojowe warto łączyć z miedzią czy złotem, które nieco je ocieplą. Chcąc jednak wprowadzić surowy klimat należy postawić na biel i szarość. Wbrew pozorom elementy nie muszą być jednokolorowe. Mile widziane są także mozaiki czy marokańskie motywy, które wprowadzają wyjątkową atmosferę. Należy jednak pamiętać, by stosować je z umiarem i łączyć z prostymi stylizacjami.

Jak łączyć ze sobą kolory mebli?

Właściciele poszukujący modnych, ale też funkcjonalnych aranżacji postawić powinni na ciepłe barwy. Żółcie, brązy i zielenie pozytywnie wpływają na zmysły, całkowicie eliminując zimną, biurową atmosferę. Przytulne, a jednocześnie zawsze świeżo prezentujące się wnętrze można uzyskać po połączeniu bieli z jasnym drewnem, szarością czy beżem. Wybierając jednak drewniane wyposażenie, należy pamiętać, że idealnie komponuje się ono z naturalnymi odcieniami ścian i dodatków. Istotne, że ciepłe odcienie pomniejszają także optycznie wnętrze. Zdecydowanie nie należy łączyć ze sobą ciemnych ścian i ciemnych mebli. Nie tylko wnętrze stanie się smutne i ciężkie, ale te optycznie straci na metrażu. Warunkiem, który pozwala na taki design, jest duży dopływ naturalnego światła.

Jak widać, wybór odpowiedniej kolorystyki mebli nie jest łatwy. Każde wnętrze rządzi się innymi prawami, dlatego też decyzji nie warto podejmować w pośpiechu.

Materiał partnera