Jak dobrać rozmiar firan i zasłon?

Firany i zasłony to piękne i funkcjonalne ozdoby. Dekorują wnętrze, ale też chronią domowników przed wścibskimi spojrzeniami, zapewniają prywatność i pozwalają regulować ilość światła dziennego. Aby spełniały swoje zadanie, trzeba umiejętnie dobrać rozmiary. Czym się kierować, ustalając wymiary zasłon i firan do swoich wnętrz? Dowiedz się, jak wybrać idealnej wielkości przesłony okienne.

Zanim kupisz firanę lub zasłonę…

Dla wielu osób dobieranie firan i zasłon to jeden z najprzyjemniejszych momentów dekorowania wnętrza. Warto jednak wstrzymać się odrobinę i przed zakupem wziąć pod uwagę kilka aspektów oraz dokonać pomiarów. Oto, co koniecznie musisz ustalić, zanim wybierzesz firany lub zasłony:

  • Jakie są wymiary okna? To absolutna podstawa. Zanotuj wysokość i szerokość okna.
  • Na czym mają zawisnąć ozdoby? Planujesz powiesić firanki i zasłony na szynie czy karniszu? To ważne, bo w każdym z tych przypadków inaczej dobiera się ozdoby okienne!
  • Jakiej długości zasłon lub firan potrzebujesz? Mogą sięgać do parapetu, poniżej jego linii albo do podłogi.
  • Jaką rolę mają pełnić firany i zasłony w pomieszczeniu? Mają być przede wszystkim funkcjonalne czy też będą stanowiły dekorację? A może będą łączyć te funkcje? To też ma wpływ na to, jakie wymiary dobrać!
  • Jak powinna się układać Twoja firana? Jaki masz zamysł na jej udrapowanie? Im więcej fal, tym szerszej firany lub zasłony będziesz potrzebować.

Dobieramy rozmiar firan i zasłon

Najpierw ustalamy długości firany – mówi specjalista z firmy Magia Firan. – Trzeba zdecydować, gdzie ma sięgać: do parapetu, nieco poniżej albo do podłogi. Pomiary zaczynamy dokładnie od miejsca, w którym ozdoba ma zawisnąć, czyli od końców żabek czy uchwytów w karniszu albo szynie, a w przypadku wyboru przelotek od mocowania karnisza. Jeżeli chcemy mieć firanę lub zasłonę do podłogi, powinna się ona kończyć nieco powyżej – 2 centymetry wystarczą, aby utrzymać tkaninę w czystości.

Nieco bardziej skomplikowane jest określenie tego, jakiej szerokości powinna być firanka. Błędem jest opieranie się wyłącznie na rozmiarze okna. Tak wybrana ozdoba wprawdzie przesłoni je, ale nie będzie dobrze wyglądała.

Aby poprawnie dobrać firanę albo zasłonę, należy zmierzyć długość całej szyny albo tej części karnisza, na której mocuje się ozdobę – nie wliczamy więc uchwytów i ozdób na jego krańcach. Następnie szerokość elementu mocującego mnożymy przez co najmniej 2 – to minimalna szerokość naszej firany lub zasłony. Im większy mnożnik, tym więcej fal. Jeżeli więc zależy nam na efekcie dekoracyjnym, można kupić osłonę trzykrotnie szerszą niż karnisz albo szyna. Naturalnie, szerokość powinna być zgodna z właściwościami firanki lub zasłony. Grube i ciężkie tkaniny trudniej uformować w drobne fale, za to da się je osiągnąć, wybierając miękkie i cienkie materiały.

Materiał partnera