pompa ciepła

Jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu?

Pompy ciepła to urządzenia, które nie wymagają obsługi i są bardzo tanie w eksploatacji. Urządzenia typu woda/ powietrze mogą być zainstalowane zarówno w nowych, jak i zmodernizowanych domach. Maszyny nie potrzebują skomplikowanej instalacji ani dostępu do wody. Aby jednak działały efektywnie, trzeba właściwie dobrać je do powierzchni domu. O czym pamiętać?

Jak określić zapotrzebowanie energetyczne domu?

Zanim dobierze się odpowiednią pompę ciepła, należy określić wartość zapotrzebowania na moc cieplną budynku. W tym celu architekt powinien dokonać analizy zysków i strat ciepła w obiekcie na podstawie otrzymanej dokumentacji i wykazu materiałów budowlanych zastosowanych w trakcie budowy. Innym rozwiązaniem jest określenie zapotrzebowania na podstawie zużywanego do tej pory paliwa. Pompy ciepła uwzględniające zapotrzebowanie energetyczne budynku będą działać bardziej efektywnie i sprawnie.

Jak dobrać pompę ciepła do budynku?

Najważniejszymi kryteriami przy doborze pompy ciepła, jest moc grzewcza, chłodnicza, elektryczna i współczynnik COP. Moc grzewcza to energia, jaką sprężarka dostarcza do systemu grzewczego. Współczynnik ten określa się mnożąc powierzchnię budynku przez zapotrzebowanie na moc. Im mniejszy współczynnik mocy elektrycznej, tym tańsza będzie w eksploatacji pompa. Moc chłodnicza mówi z kolei o tym, z jaką siłą sprężarka może pobierać ciepło z dolnego źródła. COP mówi natomiast o tym, jak ekologiczna i energooszczędna jest pompa. Wskaźnik określa stosunek mocy grzewczej pompy do mocy, jaką musi pobierać do pracy na zewnątrz. Profesjonalne i solidne pompy ciepła oferuje m.in. dystrybutor fotowoltaiki Elmax, który dba o zadowolenie swoich Klientów.

O czym pamiętać przy doborze pompy ciepła do budynku?

W doborze pomp ciepła należy brać pod uwagę temperaturę za oknem, temperaturę na instalacji grzewczej i moc, jaką pompa zapewnia w tych warunkach. Przede wszystkim, trzeba jednak zdecydować, czy urządzenie będzie pracować jako jedyne źródło ciepła, czy w parze z innymi urządzeniami. Pojedynczo pracują gruntowe pompy ciepła, natomiast w trybie biwalentnym działać będzie większość powietrznych urządzeń. Odpowiednio dobrana pompa ciepła może spowodować, że rachunki za prąd zmniejszą się nawet kilkukrotnie.

Materiał partnera