idealne firany dlugosc

Jak dobrać optymalną długość firan?


Dobrze dobrane firany mogą być piękną dekoracją każdego okna. Ich jasna barwa i delikatna struktura sprawią, że wnętrza domu w dzień będą skutecznie osłonięte przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów oraz innych ludzi z zewnątrz, a światło słoneczne będzie zmiękczone, dzięki czemu nie będzie razić domowników, a pomieszczenia będą wydawać się jaśniejsze i optycznie większe. Aby firany były estetyczne i funkcjonale ważny jest zarówno rodzaj materiału, z jakiego są uszyte, jak i ich odpowiednia długość.


Jaki materiał na firany wybrać?


Wybierając odpowiedni materiał na firany, zwróć uwagę na to, jak się układa, ile światła przepuszcza do środka, jaką ma przejrzystość, a także podatność na zagniecenia. Czynniki te mają bezpośredni wpływ na to, jak będzie prezentować się firanka. Jeżeli chcesz, aby skutecznie przesłaniała wnętrza domu przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów, wybierz tkaninę o mniejszym stopniu przejrzystości (np. organza lub woal). Jeżeli pomieszczenie jest ciemne, postaw na firanki, które będą przepuszczać dużą ilość światła (np. z żakardu). Jeśli nie masz czasu na prasowanie firan, wybierz te uszyte z tkanin odpornych na gniecenie (np. ze sztucznych włókien).


Jaka jest najpopularniejsza długość firan?


Najczęściej wybierane są dwie długości firan: firany sięgające linii parapetu albo takie, które niemalże dotykają podłogi. Wybór odpowiedniej długości zależy między innymi od aranżacji całego wnętrza oraz od rodzaju zasłon, które będą z nimi zestawione. Doskonale komponują się ze sobą firany i zasłony tej samej długości albo długie zasłony i krótkie firany do parapetu. Warto zdecydować się na krótsze firanki, jeżeli przestrzeń pod oknem jest zagospodarowana meblami lub innymi przedmiotami albo gdy grzejnik wystaje spod parapetu, przez co długa firana nieestetycznie by się na nim układała, tracąc swój swobodny fason.


Firany o długości do parapetu – na co zwrócić uwagę?


Krótkie firanki sięgające linii parapetu to idealne rozwiązanie do niewielkich pokojów oraz pomieszczeń, w których pod parapetem zamontowany jest grzejnik. Długie firanki utrudniałyby efektywne rozprowadzanie ciepła po wnętrzu, przez co rachunki za ogrzewanie byłyby wyższe. Jeżeli decydujesz się na zakup krótkich firanek, masz do wyboru tkaniny kończące się nad linią parapetu lub pod nią. Jeśli firanka ma kończyć się nad parapetem, powinna kończyć się co najmniej 1,5 cm nad nim. Taka długość zapewni jej swobodne zwisanie i odpowiednią zwiewność. Jeśli ma sięgać nieco niżej, niech to będzie maksymalnie 5 do 10 cm poniżej parapetu. Ważne, aby nie opierała się ani na parapecie (będzie wyglądać nieestetycznie), ani na grzejniku, gdyż zaburzy efektywność jego pracy.


W jakich pomieszczeniach sprawdzą się długie firany?


Długie firany sięgające podłogi, które możesz kupić m.in. w sklepie internetowym Polontex, to doskonała propozycja do przestronnych wnętrz o charakterze reprezentacyjnym takich jak np. salon czy jadalnia. Świetnie prezentują się m.in. w dużych oknach balkonowych, dlatego są chętnie wybierane do pokojów dziennych. Długie firany dodają pomieszczeniom niezwykłej elegancji, oryginalności, ciepła i uroku. Pamiętaj, że aby zapewnić im atrakcyjny i estetyczny wygląd, powinny kończyć się około 2 cm nad podłogą, a nie opierać się o nią. Taka długość zapewni im nienaganną prezencję oraz długotrwałą czystość, gdyż nie będą zbierały kurzu i brudu z podłogi.


Chcąc prawidłowo wymierzyć tkaninę potrzebną do uszycia idealnych firanek, musisz precyzyjnie zmierzyć jej długość. Pomiar zacznij od połowy żabki, a zakończ w miejscu, w którym mają się kończyć firanki. Pamiętaj, aby dodać około 20 cm tkaniny, żeby móc estetycznie zakończyć dół firanek oraz około 5 cm na wykończenie górne.

Materiał partnera