Okna do domu lub mieszkania – w jaki sposób je dobrać?

Jak dobrać okna do domu lub mieszkania? Porady i wskazówki

Kiedy stawiamy nowy dom albo nosimy się z zamiarem wymiany okien w naszym dotychczasowym mieszkaniu, stajemy przed niemałym wyzwaniem zmierzenia się z ofertą producentów stolarki okiennej. Estetyka nie jest jedynym walorem, jakim powinny się odznaczać nowe okna. Równie istotne, a nawet mające kluczowe znaczenie, są kwestie związane z ich szczelnością i solidnością. Czym zatem należy się kierować, wybierając okna?

 Najważniejsze parametry okien

Kiedy kupujemy nowe okna, przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry, którymi są:

  • głębokość zabudowy profili okiennych, mającą znaczenie dla izolacyjności termicznej profili,
  • liczba komór – im szerszy profil okna, tym więcej komór i lepsze właściwości ciepłochronne. Współczynnik przenikalności cieplnej jest określony symbolem Uw – im niższy, tym cieplej będzie w naszym domu,
  • parametr hałasu, oznaczony symbolem RW – im niższy, tym lepszy komfort akustyczny dla domowników,
  • odporność na obciążenie wiatrem, oznaczona sześcioma klasami,
  • wodoszczelność, określona dziewięcioma klasami,
  • współczynnik przenikalności światła, wskazujący ile światła może przedostać się do wnętrza budynku,
  • wzmocnienia, wpływające na stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji,
  • okucia, wpływające nie tylko na komfort użytkowania okien, ale również ich szczelność i energooszczędność,
  • funkcjonalne akcesoria poprawiające właściwości użytkowe okien, np. zaczepy antywyważeniowe, zaczepy antywłamaniowe czy mechanizm mikrowentylacji.

Okna drewniane czy plastikowe?

Poza wspomnianymi już parametrami okien, bardzo duże znaczenie ma tworzywo, z których są wykonane okna. Lepsze są okna drewniane czy plastikowe? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ każdy z tych materiałów odznacza się innymi walorami. Drewno to rozwiązanie dla miłośników naturalnych rozwiązań, żyjących w zgodzie z naturą. Drewniane okna są wytrzymałe, można poddać je renowacji, zapewniają doskonałe parametry izolacji cieplnej. Są odporne na działanie warunków atmosferycznych i bezpieczne. Ponadto okna z drewna to okna szyte na miarę. Firma MUSZYŃSCY Okna drewniane w Stargardzie gwarantuje dowolne kształtowanie materiału i tworzenie okien o nietypowych kształtach, które będą niewątpliwą ozdobą domu.

Jakie zalety przemawiają za plastikiem? Okna z plastiku zachęcają niską ceną i ograniczonymi do minimum zabiegami pielęgnacyjnymi. Niestety, z uszkodzeniami nie można już sobie tak łatwo poradzić – zepsute okno trzeba będzie wymienić.

Teraz już wiemy, na jakie elementy zwracać uwagę. Podejmijmy słuszną decyzję, ponieważ okien nie wstawiamy na sezon, ale co najmniej na 20 lat!

Materiał partnera