kociol ekolgiczny moc a powierzchnia domu

Jak dobrać moc kotła do powierzchni domu?

Powierzchnia użytkowa mieszkania jest jego najistotniejszym parametrem, ponieważ to ona określa naszą prywatną przestrzeń życiową. Pochodną tego parametru jest wszakże również kubatura domu, a ta już bezpośrednio wyznacza ilości ciepła, jakie musimy przeznaczać na ogrzewanie budynku. Tak więc powierzchnia domu jest dobrym punktem wyjścia przy projektowaniu instalacji grzewczej, czyli również przy dobieraniu kotła o odpowiedniej mocy.

Nie tylko moc kotła

Warto wiedzieć, że mimo iż moc jest najważniejszym wyróżnikiem kotła, to ani ona, ani powierzchnia budynku, ani też wydajność całej instalacji nie są jedynymi wyznacznikami ilości ciepła niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania konkretnego obiektu mieszkalnego.

Pamiętajmy, że równie istotna jest tutaj technologia, w jakiej zbudowano dom; inne będzie zapotrzebowanie na energię cieplną w budynku wykonanym z wielkiej płyty, inne w drewnianym, jeszcze inne w postawionym z cegły lub bloczków betonowych, a już zupełnie inne w docieplonym albo pasywnym; warto mieć tego świadomość, dobierając moc kotła grzewczego dla swoich własnych potrzeb. Oczywiście dzisiaj już stawiamy budynki wyłącznie w technologiach energooszczędnych i w tych przypadkach rzeczywiście stosujemy piece grzewcze o mniejszych mocach, jednak stare budownictwo ciągle jeszcze stanowi pokaźną część naszych ogólnokrajowych zasobów mieszkaniowych, a te przecież też trzeba dogrzewać. O tym, jak obliczać moc kotła potrzebną do ogrzania konkretnego domu, opowiadali nam specjaliści z firmy KOTŁY GRZEWCZE DRAGON z Pleszewa specjalizującej się w konstruowaniu i budowie kotłów klasy 5.

Dobieranie mocy kotła grzewczego w praktyce

W każdym przypadku i przy warunkach typowych dla naszego klimatu moc kotła konieczną do ogrzania domu obliczamy, mnożąc tak zwany wskaźnik powierzchniowy przez objętość użytkową budynku. Owa objętość to oczywiście iloczyn powierzchni domu i średniej wysokości jego pomieszczeń. Z kolei wartość wskaźnika powierzchniowego dla domu energooszczędnego wynosi 40 W na metr sześcienny, natomiast dla domów budowanych w starszych technologiach będzie to wielkość 60 W/m³. Przykładowy dom o powierzchni 150 m² i średniej wysokości izb wynoszącej 2,5 metra będzie potrzebował w pierwszym przypadku pieca o mocy 15 kW, a w drugim przypadku będzie to musiało być już 22,5 kW.

Oczywiście rzecz dotyczy wszystkich jednostek grzewczych, a więc w równej mierze kotłów na ekogroszek, pieców na pellet drzewny czy na biomasę, jak i tych zasilanych gazem czy też olejem napędowym.

Warto pamiętać o tym, by nie wybierać kotła z tak zwanym zapasem mocy lub z jej niedoborem. W pierwszym przypadku niepotrzebnie wydamy pieniądze na droższy produkt, a w drugim możemy w domu marznąć.

Świetną i stosunkowo tanią alternatywą dla każdego domu mogą być kotły na paliwa stałe spełniające wymogi dyrektywy ECODESIGN; urządzenia tego typu mają bardzo wysoką sprawność i niski stopień emisji zanieczyszczeń. 

Materiał partnera