mała kuchnia

Jak dobrać meble do kuchni o niewielkim metrażu?

W małej kuchni przygotowanie posiłku nie musi być codziennym koszmarem i udręką dla wszystkich domowników. Planując, jak urządzić niewielką kuchnię w bloku bądź w małym domu, warto znać kilka zasad, które mogą uchronić przed popełnieniem poważnych błędów architektonicznych. Sprawdzą się one zarówno, gdy kuchnia ma postać aneksu, jak i wtedy, gdy jest ona osobnym, niewielkim pomieszczeniem. Trzeba bowiem wskazać, że nawet najbardziej nowoczesne urządzenia nie zrekompensują dyskomfortu, jakim jest ograniczona przestrzeń. Jak zatem dobrać meble do kuchni o niewielkiej powierzchni?

Niskie szafki w kuchni

Przede wszystkim należy pamiętać, że ustawione w szeregu duże bryły szafek o pełnych, jednolitych frontach, z wbudowanym sprzętem AGD, takim jak lodówka, piekarnik i mikrofalówka, nadmiernie przytłoczą wnętrze. Osoby, które posiadają małą kuchnię i chcą maksymalnie wykorzystać dostępną w niej przestrzeń, muszą wiedzieć, że pełna zabudowana meblami od podłogi po sufit sprawi, że kuchnia będzie wydawała się jeszcze mniejsza i ciaśniejsza niż w rzeczywistości.

W niewielkiej kuchni najlepiej będzie zrezygnować z wysokiej zabudowy górnej, a przede wszystkim z szafek do sufitu. W takim pomieszczeniu powinny się znajdować wyłącznie niskie szafki kuchenne, które są przeszklone lub półki – wówczas pomieszczenie optycznie się pogłębi. Jeśli górna zabudowa jest w pomieszczeniu niezbędna, najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie frontów szafek ze szkła zmatowionego lub półprzezroczystego. Takie meble kuchenne, znajdujące się na poziomie oczu, dają iluzję przestrzeni i poczucie głębi.

Dodatkowe miejsce do przechowywania

W kuchni o niewielkiej powierzchni warto zapewnić sobie więcej miejsca do przechowywania. W tym celu można stosować różne ciekawe i mało znane rozwiązania. Jednym z nich jest zawieszenie między blatem roboczym a szafkami górnymi niewysokich, płytkich szafeczek z transparentnymi osłonami lub otwartych półek z szufladkami. Można w nich przechowywać drobne przedmioty niezbędne do pracy, takie jak przyprawy bądź zioła, nie zmniejszając przy tym płaszczyzny roboczej.

Jak wskazuje ekspert z firmy Wer Meble – producenta mebli na zamówienie: Praktycznym rozwiązaniem dla urządzających małą kuchnię, jest zwiększenie szerokości blatu kuchennego do 80 cm. Dzięki temu, na blacie pod ścianą można umieścić schowki na przechowywanie podręcznych noży i innych narzędzi niezbędnych przy przygotowywaniu posiłków. Ponadto, pojawia się wówczas więcej miejsca na szafki kuchenne, które mogą być głębsze i bardziej pojemne.

Przestrzeń w kuchni można lepiej wykorzystać stosując mobilne wyposażenie. Szafki na kółkach przypominające wózki stewardes, mają często specjalne blaty do przygotowywania żywności. Dzięki temu można łatwo zorganizować sobie wygodną pracę przy blacie kuchennym w pozycji siedzącej

Materiał partnera