Wybór materaca

Jak dobrać materac do wagi?

Dobrze dobrany materac powinien mieć nie tylko odpowiednią długość i szerokość, ale także twardość. Ta cecha materaca przekłada się na poczucie komfortu oraz prawidłową pozycję kręgosłupa podczas snu. Dobrze dobrana twardość materaca sprawia, że rano budzimy się zregenerowani, rozluźnieni i wolni od bólu pleców. Dobierając twardość materaca, należy uwzględnić przede wszystkim wagę ciała, choć duże znaczenie mają także osobiste upodobania i najczęściej przyjmowana we śnie pozycja.

Skala twardości materacy

Dla wygody konsumentów producenci materacy wprowadzili uniwersalne, międzynarodowe oznaczenie twardości materacy. Skala od H1 do H4 pozwala zorientować się, jak twardy jest materac.

Jak wyjaśnia ekspert producenta materacy REM SEN: dobór twardości materaca należy uzależnić od masy ciała. Prawidłowo dobrany materac zapewni odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Nie może być za miękki, bo będzie zbyt mocno uginał się pod ciężarem ciała. Nie może także być zbyt twardy, bo leżenie na nim będzie po prostu niekomfortowe. 

W jaki sposób odczytywać skalę twardości materacy i dla jakich przedziałów wagowych dedykowane są poszczególne stopnie?

W jaki sposób dobrać twardość materaca do wagi ciała?

Skala twardości materacy przewiduje cztery stopnie, do których przypisano dedykowane przedziały wagowe:
    • H1 – miękkie materace dla dzieci, młodzieży oraz lekkich osób, o wadze nieprzekraczającej 60 kg;
    • H2 – średnio miękkie materace dla osób ważących 60-80 kg oraz preferujących spanie na miękkim podłożu;
    • H3 – średnio twarde materace dedykowane dla osób ważących 80-100 kg oraz preferujących spanie na twardszym podłożu;
    • H4 – twarde materace dla osób o dużej masie ciała.

Inne czynniki wpływające na dobór materaca

Jak łatwo zauważyć, odczuwanie twardości materaca jest bardzo subiektywne. Dlatego też kategorie H1-H4 należy traktować jako istotną, ale nie jedyną wskazówkę. Ważne są również indywidualne preferencje. Warto wiedzieć, że komfort wypoczynku poprawić można stosując materace nawierzchniowe. Pozwalają one – zależnie od potrzeb – utwardzić, zmiękczyć lub po prostu wyrównać podłoże.

Podczas zakupu materaca, należy zwrócić szczególną uwagę na jego twardość. Cecha ta powinna być dopasowana do wagi przyszłego użytkownika oraz do tego, czy lubi wypoczywać na miękkim czy twardym podłożu.

Materiał partnera