Przygotowanie kostki brukowej do zimy

Jak dbać o kostkę brukową zimą?

Zima to czas, który testuje wytrzymałość kostki brukowej. Przymrozki, lód i śnieg mogą mieć negatywny wpływ na kondycję i wygląd tej powierzchni, Dlatego trzeba o nią regularnie i odpowiednio dbać. Samo odśnieżanie nie wystarczy, a przygotowania należy zacząć już jesienią. Dowiedz się, jak dbać o kostkę brukową w miesiącach zimowych, aby wiosną cieszyć się nieskazitelną nawierzchnią przed posesją.

Przygotowanie kostki brukowej do zimy

Kluczowe w dbaniu o kostkę brukową zimą jest jej przygotowanie jeszcze jesienią. Na początku warto ją wyczyścić. Szczególnie szkodliwe przez miesiące zimowe mogą być chwasty i inne roślinności, które wyrosły w szczelinach. Rośliny te pochłaniają wilgoć, która wnika pod bruk oraz rozwijają korzenie, dlatego trzeba je usunąć. Te czynniki mogą mieć wpływ na wybrzuszenie się kostek, co będzie nieestetyczne i problematyczne. Zanim kostki przykryje warstwa śniegu, koniecznie trzeba je zamieść i umyć, aby wiosną nie ukazały się na nich plamy lub trudne do usunięcia przyklejone elementy. Ostatnim krokiem przygotowawczym jest zaimpregnowanie kostki brukowej. Ekspert z hurtowni KADO ze Szczecina tłumaczy:

„Impregnowanie kostki ma na celu podniesienie jej odporności na wilgoć, ścieranie i zabrudzenia. Dzięki temu bruk jest zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi występującymi w miesiącach zimowych. Kostka nie tylko nie pochłania wody podczas opadów deszczu czy śniegu, ale jest też odporna na odpryski i kruszenie, które może występować przez przymrozki i lód”.

Jak usunąć lód z kostki brukowej?

Posypywanie chodników solą jest świetnym sposobem, aby uniknąć wielu nieszczęśliwych wypadków. Niestety nie można tego zrobić na posesji wyłożonej kostką brukową. To dlatego, że sól może odbarwiać kostkę, zniszczyć jej strukturę, a nawet osłabić działanie impregnatu nałożonego na nią jesienią. Co więcej, sól która przenika do gleby, może mieć szkodliwy wpływ na rośliny w ogrodzie, czy dookoła domu. Co więc zrobić, aby powierzchnia nie była oblodzona, ale nie zniszczyć kostki brukowej? Dobrym  sposobem jest posypanie jej chlorkiem magnezu. Jest on dostępny w formie płatków i posypanie nim chodnika nie spowoduje żadnych negatywnych skutków. Innym bezpiecznym i ekologicznym rozwiązaniem jest po prostu wysypanie na oblodzone miejsce piasku.

Czym odśnieżać kostkę brukową?

Mimo że kostka brukowa została zaimpregnowana, a w tym zabezpieczona przed wodą, należy ją regularnie odśnieżać. Jest to nie tylko wygoda dla osób poruszających się po posesji, ale także dodatkowe dbanie o kostkę brukową. Podczas tej czynności niestety często dochodzi do uszkodzeń. Dzieje się to za sprawą nieodpowiednio dobranych narzędzi. Łopaty i szpadle nie powinny być wykonane z metalu, ponieważ się ostre i przy mocniejszym uderzeniu, mogą porysować kostkę. Do odśnieżania najlepsze będą narzędzia plastikowe z aluminiowym wykończeniem, których krawędzie nie uszkodzą bruku. Grube, pierwsze warstwy można usunąć za pomocą twardej miotły. Śnieg z nawierzchni można również usuwać za pomocą mechanicznej odśnieżarki, która na pewno nie uszkodzi podłoża.

Materiał partnera