jakość wody w basenie ogrodowym

Jak dbać o jakość wody w basenie ogrodowym?

Najważniejszą kwestią, która wpływa na komfort kąpieli w basenie jest jakość wody. Powinna być ona pozbawiona zarówno powierzchniowych zanieczyszczeń, jak i niewidocznych gołym okiem bakterii i drobnoustrojów. Na szczęście zapewnienie jej odpowiednich parametrów nie jest trudne, ponieważ istnieją zarówno specjalistyczne urządzenia, jak i środki chemiczne, które ułatwiają to zadanie. Z naszego artykułu dowiesz się, jak dbać o jakość wody w basenie ogrodowym.

Podstawowymi czynnościami wpływającymi na czystość wody basenowej są filtracja, dezynfekcja i czyszczenie. Z tego powodu warto zainwestować zarówno w sprawny system filtracyjny i urządzenia do uzdatniania wody, jak i w narzędzia czyszczące.

Filtracja wody basenowej

Filtrowanie wody basenowej pozwala usunąć z niej nie tylko większe zanieczyszczenia. Zadaniem filtracji jest również pozbycie się groźnych dla zdrowia drobnoustrojów. Aby było to możliwe, basen musi być wyposażony w sprawny system filtracyjny, który jest jednym z najważniejszych elementów całej instalacji. Za efektywność jego pracy odpowiada pompa. Urządzenie wymusza ciągły obieg wody, w trakcie którego dochodzi do jej zasysania i wtłaczania do filtra, gdzie następuje oczyszczenie z zabrudzeń stałych. Warto pamiętać jednak o tym, że sprawność pracy pompy w dużej mierze zależy od jej parametrów. Zarówno wydajność, jak i średnica powinny być dostosowane do wielkości basenu. Oprócz tego należy zainwestować również z filtr dobrej jakości, ponieważ to właśnie on zatrzymuje większość zanieczyszczeń. Jednym z lepszych rozwiązań o dużej skuteczności działania są popularne są filtry piaskowe.

Dezynfekcja wody basenowej

Aby woda basenowa miała właściwe parametry, należy regularnie kontrolować i regulować poziom pH, a także dozować odpowiednią chemię basenową. Można to robić w sposób ręczy, może być on jednak uciążliwy, a przede wszystkim niezbyt precyzyjny. Znacznie lepszym pomysłem jest zastosowanie nowoczesnych urządzeń, które sprawiają, że dozowanie odpowiednich środków odbywa się w sposób w pełni zautomatyzowany. Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, spośród których na szczególną uwagę zasługują automaty dozujące, lampy UV-C oraz chloratory soli.

Automaty dozujące to niezwykle komfortowe rozwiązanie, które nie wymaga od użytkowania kontrolowania parametrów wody basenowej ani też dozowania chemii. Urządzenia wyposażone są w sondy, który przeprowadza analizę parametrów wody i w zależności od potrzeb dozuje odpowiednie środki. Równie przydatne są lampy UV-C, które neutralizują wirusy i inne mikroorganizmy, a także blokuje ich namnażanie. O zasadę ich działania zapytaliśmy przedstawicielkę firmy Pool Design Company.

W lampach UV-C za dezynfekcję wody odpowiadają promienie UV-C, które mają zdolność neutralizowania mikroorganizmów. Ich wnętrze zostało wykonane ze stali nierdzewnej, która zapewnia odbicie promieni UV-C, zwiększając efektywność urządzenia do 35%. Dzięki temu można zredukować ilość chemikaliów o 80%. Metoda ta jest przyjazna nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także dla użytkownika, ponieważ eliminuje podrażnienia skóry i oczu wynikające z użycia dużej ilości chloru

Równie przydatne są także chloratory soli, będące alternatywną metodą utrzymania wody w czystości. Dzięki odpowiednim procesom chemicznym związanym z użyciem chloru w procesie elektrolizy, urządzenia zapewniają automatyczną dezynfekcję oraz podobnie jak lampy UV-C pozwalają na ograniczenie stosowania środków podrażniających. Z pewnością warto więc wykorzystywać nowoczesne sposoby dezynfekcji, ponieważ zapewniają one użytkownikowi pełen komfort i przekładają się na doskonałe parametry wody basenowej.

Czyszczenie niecki

Oprócz filtracji i dezynfekcji wody basenowej, równie istotnym zadaniem jest regularne czyszczenie niecki. Jej dno oraz ściany mogą być podatne na osadzanie się zanieczyszczeń, dlatego też trzeba zadbać o ich bieżące usuwanie. W tym celu warto wyposażyć basen w skimmer. Jest to urządzenie montowane na tylnej ścianie basenu, które ma za zadanie zbieranie z tafli wody większych zanieczyszczeń. Co więcej, powierzchniowy oczyszczacz wody może być również wyposażony w dozownik chemii basenowej, dzięki czemu uzdatnianie jest łatwiejsze.

Jeśli zaś chodzi o czyszczenie dna oraz niecki, można to robić w sposób ręczny, jest to jednak dość pracochłonne i uciążliwe. Zdecydowanie lepiej zainwestować w basenowy automat czyszczący. Jest to urządzenie o inteligentnym sposobie przemieszczania się, wyposażone w napęd gąsienicowy, dzięki czemu czyści nie tylko dno, ale także ściany boczne basenu. Ponadto działa niezależnie od systemu filtracyjnego, co przekłada się nie tylko na komfort użytkowania, ale także na oszczędności. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla osób zapracowanych, które nie mają zbyt wiele czasu na czyszczenie basenu, a jednocześnie oczekują, że będzie on wolny od wszelkich zanieczyszczeń.

Podsumowując, dbałość o czystość wody basenowej to jeden z najważniejszych obowiązków właściciela basenu. Aby mieć pewność, że jest ona pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń i gwarantuje bezpieczeństwo kąpieli, warto postawić na kompleksową pielęgnację, na którą składają się: filtrowanie, dezynfekcja i czyszczenie. 

Materiał partnera