usuwanie zabrudzeń z eko-skóry

Jak dbać o eko-skóry i je konserwować?

Eko-skóra stanowi świetną alternatywę dla skóry naturalnej, a swoją popularność zawdzięcza m.in. stosunkowo niskiej cenie, bardzo dużej wytrzymałości oraz doskonałym walorom estetycznym. Jest to materiał syntetyczny, dlatego cieszy się zainteresowaniem również wśród osób, którym zależy na losie zwierząt. Aby jednak utrzymać nienaganny stan produktów wykonanych z eko-skóry, należy przestrzegać zasad dotyczących jej pielęgnacji i konserwacji.

Jak zabezpieczyć produkty wykonane z eko-skóry?

Wizualne różnice pomiędzy skórą syntetyczną a naturalną są niemalże niezauważalne. Eko-skóra to materiał, który wygląda elegancko i nowocześnie, dlatego często znajduje zastosowanie jako tkanina obiciowa we wnętrzach o najróżniejszym charakterze. Należy jednak pamiętać, że zasady dotyczące pielęgnacji i konserwacji skóry syntetycznej nijak się mają do tych, które stosowane są w odniesieniu do skóry naturalnej.

Aby zabezpieczyć eko-skórę już od pierwszego dnia użytkowania, konieczne będzie zakupienie specjalnego środka impregnującego, który ochroni materiał przed plamami, brudem czy wchłanianiem wilgoci. Preparaty tego typu występują najczęściej w formie sprayów, smarów lub balsamów – ważne jest jednak, aby były one bezolejowe, bowiem eko-skóra nie absorbuje tłustych specyfików tak, jak skóra naturalna. Środki pielęgnacyjne na bazie oleju mogą pozostawić na powierzchni materiału nieestetyczne i ciężkie do usunięcia plamy.

Jak czyścić eko-skórę?

Podczas pielęgnacji eko-skóry możesz z powodzeniem wykorzystać domowe środki czystości, będące alternatywą dla specjalistycznych preparatów. Do czyszczenia możesz użyć delikatnego detergentu, który efektywnie usunie brud z materiału – pamiętaj, aby podczas czyszczenia nie szorować jego powierzchni! Możesz postawić także na nawilżane chusteczki, np. te, które przeznaczone są dla niemowląt, a do usuwania uporczywych plam wykorzystaj szczotkę – świetnie sprawdzi się taka, która służy do nabłyszczania butów. Podczas czyszczenia wykonuj ruchy zgodnie z kierunkiem włókien, a po zakończeniu prac pielęgnacyjnych osusz materiał ręcznikiem – tak, by nie miał on zbyt długiej styczności z wodą.

Na rynku dostępne są specjalistyczne produkty, które przeznaczone są stricte do pielęgnacji eko-skóry. Jak podpowiada nam ekspert z firmy Iberis:

Niezależnie od tego, czy do czyszczenia eko-skóry zostaną wykorzystane specjalistyczne preparaty, czy też domowe środki, należy pamiętać o tym, by prace pielęgnacyjno-konserwacyjne przeprowadzać minimum raz na pół roku. Plamy i zabrudzenia warto natomiast usuwać od razu – tak, aby brud nie wniknął głęboko w strukturę materiału.

Każde czyszczenie materiału należy rozpocząć od zebrania kurzu odkurzaczem lub zwykłą szmatką. Do rozprowadzania preparatów najlepiej sprawdzi się miękka gąbka lub delikatna tkanina. Szczególną ostrożność należy zachować podczas czyszczenia okolicy szwów, których nie należy zbyt mocno dociskać.

Pamiętaj, że regularne i bieżące usuwanie zabrudzeń z powierzchni eko-skóry gwarantuje utrzymanie nienagannego stanu materiału przez długi czas. Warto więc poświęcić chwilę na to, by móc cieszyć się pięknem i funkcjonalnością swoich mebli przez lata!

Materiał partnera