wazon szklany

Jak czyścić wysokie wazony na kwiaty?

Wysokie wazony na kwiaty stanowią efektowną ozdobę – to nie tylko pojemniki, do których wlewa się wodę i wkłada bukiet, ale również samodzielna dekoracja wnętrza. Niektóre osoby wstrzymują się jednak z zakupem podobnych flakonów, ponieważ obawiają się trudności, jakie mogą wystąpić podczas ich mycia. Jak zatem skutecznie i łatwo wyczyścić takie naczynie?

Na ściankach, dnie i w kącikach szklanego wazonu może pojawić się nieestetyczny osad, który sprawia problemy podczas czyszczenia. Czasami są to zwykłe zabrudzenia, czasami – kamień. Takie zjawisko wpływa jednak nie tylko na sposób, w jaki prezentuje się flakon, ale również na znajdujące się w nim rośliny (szybciej więdną, gniją oraz tracą swój kolor). Można uniknąć podobnego efektu, jeżeli zadba się o odpowiednią pielęgnację takiego naczynia. Istnieje nawet rozwiązanie na wysokie, długie flakony o trudnym dostępie do wszystkich ścianek i dna.

Czyszczenie wysokich wazonów na kwiaty 

Jednym ze „sprzymierzeńców” opisywanych działań jest szczoteczka do butelek, dostosowana do długich i wąskich szyjek. Do wysokiego wazonu na kwiaty należy tylko wlać odrobinę płynu do mycia naczyń i wody, a następnie postawić np. na podłodze, by było go łatwiej wyczyścić. Przy bardziej problematycznych zabrudzeniach przyda się jednak coś silniejszego niż zwykły detergent. Jeżeli zaobserwuje się trwały, trudny do usunięcia osad o zazwyczaj jasnym kolorze, to jest to prawdopodobnie kamień. Warto wtedy zrobić pastę z soli i octu (w proporcjach 1:1).

Powstałą „papkę” trzeba nałożyć na nieestetyczne plamy i odczekać ok. 20 minut, a następnie wyczyścić wspomnianą już szczoteczką i ostrożnie opłukać. Równie uporczywy, co kamień jest ciemny brud zbierający się na dnie i w kącikach wysokich wazonów, który pochodzi z kwiatów. Naczynie trzeba napełnić wodą i octem spirytusowym oraz dodać sodę oczyszczoną (dwie łyżki). Jak twierdzą fachowcy z firmy Sigma-Glass, taką mieszankę najlepiej zostawić na dłuższy czas (nawet na noc), a następnie przepłukać i wyczyścić płynem do mycia naczyń.

Jak poradzić sobie z brudnym dnem wazonu? 

Pomimo tego, że używa się szczoteczki do butelek, soli, octu i sody dno wysokich wazonów na kwiaty może pozostawać odrobinę brudne. To frustrujący, męczący problem, który wiele osób rozwiązuje starymi, tradycyjnymi metodami dawnych gospodyń. Aby wyczyścić dno wazonu, należy użyć piasku, skorupek jaj lub specjalnej tabletki musującej. Wszystkie te „detergenty” wkłada się do wody, która wypełnia naczynie, a w dwóch pierwszych przypadkach trzeba nim jeszcze rytmicznie potrząsać.

Efektywność usuwania zabrudzeń a jakość szkła 

Osad na użytkowanym wazonie powstaje niezależnie od materiału jego wykonania. Jakość szkła odgrywa jednak bardzo dużą rolę w efektywności usuwania zabrudzeń. Wysokogatunkowe wazony powinny wyglądać „jak nowe” po dokładnym oczyszczeniu. Przy flakonach wykonanych z niższej jakości szkła (pomimo czyszczenia) mogą pojawić się delikatne smugi, przez co będzie się on wydawał wciąż brudny oraz stary. Warto zatem zainwestować w szkło o lepszej jakości, ponieważ zaowocuje to nieskazitelnym wyglądem przez dłuższy czas.

Materiał partnera