ogród zimowy

Jak buduje się ogrody zimowe?

Przydomowa aranżacja ogrodowa z jednej strony pozwala przetrzymać ciepłolubne rośliny przez sezon zimowy, a z drugiej jest doskonałym miejscem na całoroczny odpoczynek wśród zieleni. Ogród zimowy pozwala zwiększyć powierzchnię użytkową domu, a także ustabilizować wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Podpowiadamy, jakie prace trzeba wykonać, by zbudować u siebie ogród zimowy.

Konstrukcja ogrodu

Pierwszym krokiem budowy ogrodu zimowego jest wyznaczenie jego lokalizacji. Przeważnie wykorzystuje się przydomowy taras. Jeśli jednak jego brakuje, można postawić nowy fundament. Sam szkielet najlepiej jest zamówić u wybranego producenta zajmującego się takimi zleceniami. Przeważnie są one przygotowane w formie gotowych elementów, które będzie można łatwo poskładać. Specjalista z firmy Budtrans ze Szczecina mówi:

Najlepszy materiał szkieletowy to aluminium. Jest lekkie, wytrzymałe, dobrze się prezentuje i nie wymaga takiej pielęgnacji jak drewno. Jest to także metal, który z powodzeniem może wytrzymać duże przeszklenia. W porównaniu do stali nie nagrzewa się i nie ulega korozji.

Ściany i dach

W ogrodach zimowych stosuje się szyby zespolone, które są zbudowane z dwóch tafli szkła. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła U, a także na powłokę refleksyjną, która ma za zadanie odbijać promienie słoneczne. Dodatkowo można zadbać o osłony okienne, by nie doprowadzić do nadmiernego nagrzewania się wnętrza latem. Na pokrycie dachu należy użyć szkła hartowanego lub laminowanego ze względu na niebezpieczeństwa spowodowane spadającymi konarami, śniegiem czy gradem. Można także dodatkowo zamontować na dachu płotki przeciwśniegowe, by zminimalizować ryzyko spadania połaci śniegowych z dachu.

Wentylacja i ogrzewanie

Wymianę powietrza można zapewnić za pomocą nawiewników. Niektórzy producenci oferują profile wentylowane, które posiadają niewielkie szczeliny. W takiej sytuacji rozszczelnienia będą reagować w zależności od temperatury i wilgotności powietrza. Innym sposobem jest wentylacja za pomocą okien uchylnych i przesuwnych. Ogrzewanie ogrodu zimowego jest  o tyle problematyczną kwestią, że wiąże się z kosztami instalacyjnymi i eksploatacyjnymi. Z kolei brak ogrzewania sprawi, że temperatura zimą będzie spadać do kilku stopni. Dlatego niezbędne może być wyposażenie ogrodu w instalację grzewczą. Przeważnie stosuje się wodne ogrzewanie podłogowe, grzejniki kanałowe lub grzejniki ścienne. Każde z tych rozwiązań wymaga innego podejścia do sprawy pod względem instalacyjnym.

Materiał partnera