inteligentny dom system sterowanie aplikacja

Inteligentny dom. Co to takiego?

Inteligentny domu to idea znana dość powszechnie – możemy się z nią zetknąć w licznych książkach i filmach z nurtu science-fiction, a dziś w coraz większym stopniu wchodzi on do prawdziwego życia. Mało kto wie, że plany stworzenia budynku, który samodzielnie reaguje na potrzeby zamieszkujących go osób snute były praktycznie od samego początku ery elektryczności. Na masową skalę rozwiązania z tej dziedziny zaczęły pojawiać się dopiero stosunkowo niedawno, dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii cyfrowych. 

Czym jest inteligentny dom?

Tradycyjny dom wyposażony jest w szereg instalacji, które mają zapewnić jego mieszkańcom odpowiednie warunki bytowe – instalacje grzewcza, elektryczna i wodno-kanalizacyjna, wentylacja, ewentualnie alarm i klimatyzacja. Z czasem na rynku zaczęły pojawiać się coraz bardziej zaawansowane rozwiązania sterowania tego typu wyposażeniem.

– Prostym przykładem jest tutaj termostat, który pozwala bez schodzenia do kotłowni wyregulować pracę kotła grzewczego

– mówi przedstawiciel firmy Mer-Bud-Haus

Na podobnej zasadzie działają czujniki temperatury, połączone ze sterownikiem kotła, automatycznie stwierdzające czy istnieje zapotrzebowanie na większą ilość ciepła w danym pomieszczeniu.

Dom inteligentny stanowi kolejny krok na drodze rozwoju tego typu rozwiązań – jest on domem, gdzie wszystkie instalacje oraz urządzenia do sterowania nimi zintegrowane są w jeden, skoordynowanie działający system, którym domownicy mogą sterować przy użyciu jednego tylko urządzenia i to na znaczne odległości. Wystarczy, że zainstalujemy na swoim telefonie odpowiednią aplikację, by włączyć ogrzewaniu domu przed naszym powrotem z pracy. Rozwiązania tego typu cieszą się coraz większą popularnością inwestorów. Dlaczego?

Jakie korzyści daje inteligentny dom?

Inteligentne rozwiązania do sterowania funkcjami domu – ogrzewaniem, klimatyzacją czy nawet zewnętrznymi roletami – są coraz chętnie wybierane przede wszystkim ze względu na wysoki poziom komfortu, jaki mogą zapewnić. Dzięki nim możemy właściwie zapomnieć o tym, że nasz dom wymaga naszej obsługi, wystarczy, że raz zaprogramujemy, jak dana instalacja ma działać, np. jaka temperatura ma być utrzymana w pokojach. Jeśli z jakiegoś powodu chcemy wprowadzić zmiany, możemy zrobić to wygodnie, nie ruszając się z fotela, a nawet nie przebywając w domu. Kolejnym ważnym atutem tego typu technologii jest fakt, że mogą one być przydatne w bilansowaniu kosztów eksploatacji domu. W jaki sposób? Posłużmy się jeszcze raz przykładem ogrzewania. Jeśli zaprogramujemy instalację grzewczą do utrzymywanie stałej temperatury, to będzie ona pracować w taki sposób, by tę temperaturę utrzymać i w zależności od okoliczności zużyje tylko tyle energii, ile jest niezbędne. To ogromna przewaga nad obsługiwanymi ręcznie, starymi kotłami, które zasilało się „na oko” – czego rezultatem często było albo marnowanie paliwa, albo niedogrzanie pomieszczeń.

Materiał partnera