Karma z insektów

Insekty w psiej diecie

Owady to pożywienie przyszłości – być może słyszałeś już takie stwierdzenie. Choć larwy jako zamiennik mięsa wzbudzają mieszane uczucia, mają mnóstwo zalet i stanowią doskonałą bazę karm dla psów, ponieważ są nie tylko bardzo zdrowe i pożywne, ale również ekologiczne. Insekty w diecie zwierząt domowych to ważny krok w kierunku ochrony naszej planety. Poznaj wszystkie zalety karm na bazie owadów.

Czy larwy owadów są dobrym źródłem białka dla psów? 

Owady są składnikiem diety wielu ludzi i zwierząt nie od dziś, a naukowcy już dawno uznali je za wyjątkowo cenne źródło białka o wyjątkowych wartościach odżywczych. Larwy szarańczy, świerszczy czy Hermetii illucens (czarnej muchy) – która jest podstawą karmy z insektów Yora – to źródło białka najwyższej jakości, wytworzonego bez użycia antybiotyków czy hormonów wzrostu. Jego zalety to:

• wysoka zawartość aminokwasów i kwasów tłuszczowych, a także witaminy B2, biotyny, cynku, żelaza, miedzi, selenu, fosforu i magnezu;
• lekkostrawność i wysoka przyswajalność;
• hipoalergiczność;
• korzystny wpływ na mikrobiom układu pokarmowego;
• właściwości antybakteryjne i podnoszące odporność;
• atrakcyjny smak i zapach.

Wszystko to sprawia, że karmy bazujące na larwach są polecane psom z alergiami pokarmowymi i o wrażliwym układzie pokarmowym. Nadają się doskonale dla szczeniąt, psów dorosłych i seniorów wszystkich ras i są chętnie zjadane nawet przez wyjątkowo wybredne czworonogi.

Karma z insektów – przyjazna środowisku alternatywa dla mięsa 

Pisząc o karmie z owadów, nie sposób pominąć jej korzystnego wpływu na środowisko naturalne. Czy wiesz, że do produkcji kilograma cennej mączki z larw zużywa się 5 razy mniej karmy i aż tysiąc razy mniej wody oraz emituje sto razy mniej CO2 niż do uzyskania kilograma mięsa wołowego? Hodowla larw nie generuje przy tym odpadów – owady żywią się resztkami warzyw i są wykorzystywane w całości. Po wysuszeniu w piecu i zmieleniu zostają użyte do produkcji zdrowych karm, które można nabyć m.in. w internetowym sklepie zoologicznym Dla psa i kota.

Fermy owadów zajmują przy tym znacznie mniej miejsca niż hodowle kur, krów czy świń, dzięki czemu nie przyczyniają się do wycinki lasów. Na jednym metrze kwadratowym można wyhodować nawet 400 kg larw, które rosną wręcz błyskawicznie. Wszystko to sprawia, że hodowla insektów jest niezwykle wydajna i ekologiczna. Skoro zatem ze względów zdrowotnych nie można namawiać psa do przejścia na wegetarianizm, warto zadbać o Ziemię, stawiając na smaczne, pożywne i zdrowe karmy z owadów.

Materiał partnera