pompa ciepła

Ile można zaoszczędzić na ogrzewaniu dzięki pompie ciepła?

Nieustannie rosnące koszty tradycyjnego ogrzewania budynków skłaniają do poszukiwania alternatywnych, a przy tym często i ekologicznych rozwiązań technologicznych. Jednym z tych najchętniej wybieranych są pompy ciepła. Zapewniają one redukcję aż do 75% rachunków za ogrzewanie domu jednorodzinnego czy innej nieruchomości. 

Dobrze dobrana pompa = większe oszczędności

Kupując pompę ciepła, nie możemy zdawać się na przypadek. Wybierając urządzenie, trzeba uwzględnić zapotrzebowanie danego budynku na energię. Jeśli moc pompy będzie za duża, nie uzyskamy optymalnych oszczędności, podobnie w odwrotnej sytuacji: gdy będzie ona niewystarczająca. 

Jakie dane powinniśmy uwzględnić przy wyliczeniu zapotrzebowania na energię danego budynku? Na pewno warto wziąć pod uwagę takie czynniki, jak:

  • metraż nieruchomości,
  • liczba mieszkańców/stałych użytkowników,
  • docieplenie budynku,
  • rodzaj stolarki okiennej,
  • zastosowany system grzewczy,
  • roczne koszty eksploatacji istniejącego źródła ciepła (przy termomodernizacjach).

Jak wylicza się efektywność energetyczną pomp ciepła?

Jako że nie znamy wszystkich parametrów technicznych pomp ciepła dostępnych na rynku, o przygotowanie dokładnych szacunków najlepiej zwrócić się do instalatorów reprezentujących dystrybutora tych urządzeń, na przykład firmę Derkon Systemy Instalacyjne z Wrocławia. Z pomocą specjalistycznego oprogramowania wyliczą oni prognozowane oszczędności na podstawie sezonowego współczynnika efektywności SCOP.

Niemniej jednak, publikowane badania w podanym temacie wyraźnie wskazują, że decydując się na ogrzewanie budynku pompą ciepła dużo zaoszczędzimy. Dzięki niej zapłacimy 2 razy mniej niż za ogrzewanie gazowe, 3 razy mniej niż za ogrzewanie olejem, a nawet 4 lub więcej razy mniej niż za ogrzewanie elektryczne. Warto też rozważyć włączenie do takiej instalacji fotowoltaiki, która jest ekologicznym i wydajnym sposobem pozyskiwania energii na potrzeby gospodarstwa domowego i nie tylko. 

Wybierając pompę, warto też sprawdzić, jakie ma dodatkowe funkcje, bo one także mogą być źródłem dodatkowych oszczędności w domu. Na przykład wybrane modele pomp ciepła Nibe mają możliwość ogrzewania wody basenowej, chłodzenia aktywnego czy wentylowania.

Materiał partnera