betonowe szambo dla domu

Ile kosztuje założenie szamba betonowego dla domu?

Szamba służą do gromadzenia nieczystości z budynku. Najpopularniejsze są zbiorniki z betonu lub żelbetonu. Wielkość szamba jest uzależniona od ilości ścieków, które produkowane są w gospodarstwie domowym, ale według średnich kalkulacji z jednego domu odprowadzane jest od 100 do 200 litrów nieczystości. Zbiornik powinno się więc opróżniać co 2 tygodnie. Ile kosztuje wybudowanie szamba betonowego i jakie są jego zalety?

Szambo betonowe – zalety

Szambo betonowe wykonuje się z mieszanin betonu o zmniejszonej nasiąkliwości, które charakteryzuje się dużą masą. Dzięki temu zbiornik może być stosowany nawet na bardzo grząskich gruntach, ponieważ wysoki ciężar powoduje, że zostaje wypchnięty do góry po jego opróżnieniu. Dobrze zamontowane szambo stanowi gwarancję dużej żywotności i szczelności. Zbiorniki z betonu są również trwałe i mogą spełniać swoje funkcje przez wiele lat.

Szambo betonowe – ile to kosztuje?

Ceny szamba betonowego są uzależnione przede wszystkim od jego wielkości. Za zbiornik o wielkości od 8 do 10 tysięcy litrów trzeba zapłacić 1500 – 2200 zł. Następna wielkość, czyli 10 – 12 tysięcy litrów, wiąże się z kosztem od 2500 zł. Z kolei szamba betonowe dwukomorowe o pojemności 12 tysięcy litrów kosztują od 3000 do 3500 zł.

Koszty zakupu zbiornika betonowego nie są jedynymi, jakie trzeba ponieść. Niezbędne jest również wykopanie dołów, połączenie zbiornika z kanalizacją domu, wykonanie zabezpieczenia i zasypanie wykopu. Cena montażu szamba jest uzależniona od specyfiki gruntu, rodzaju szamba oraz wielkości wykopu. W większości przypadków kwota ta nie przekracza 2000 zł.

U niektórych producentów montaż wliczony jest w cenę zakupu szamba. W tym przypadku nabywca musi jednak ponieść większe koszty transportu. Po wszystkich przeliczeniach można więc stwierdzić, że całkowity koszt budowy szamba betonowego mieści się w przedziale od 3500 do 6500 zł.

Jak mówi ekspert z firmy Septic, zajmującej się produkcją szamb betonowych:

W cenę szamba betonowego trzeba wliczyć również koszty eksploatacyjne, ponieważ ścieki muszą być regularnie wypompowywane, a średnia cena ich odbioru to 150 – 200 zł. Cykl ten należy powtarzać co trzy tygodnie, co w skali roku daje 17 wymian, zatem całoroczna eksploatacja zbiornika betonowego niesie ze sobą dodatkowe wydatki rzędu 2550 – 3400 zł.

Niezbędne formalności przy budowie szamba

Budowa przydomowego szamba betonowego wiąże się z kilkoma formalnościami. Przede wszystkim lokalizację szamba należy oznaczyć w planie zagospodarowania przestrzennego działki. Najczęściej wykonuje się to już na etapie zgłoszenia budowy domu lub uzyskiwania pozwolenia budowlanego. Jeśli jednak lokalizacja nie została ujęta wcześniej, należy zgłosić się do starostwa powiatowego najpóźniej 30 dni przed budową. Na koniec trzeba także wykonać inwentaryzację powykonawczą.

Materiał partnera