Indywidualny projekt domu

Ile kosztuje stworzenie indywidualnego projektu domu?

Zanim postawimy dom, musimy określić, według jakiego projektu będzie budowany. Możliwości jest kilka: możemy zdecydować się na już gotowy projekt, wybrać gotowy projekt i go zaadaptować lub stworzyć od zera indywidualny projekt domu. Ostatnia opcja jest najbardziej czasochłonna i najdroższa, jednak pozwala na stworzenie wyjątkowego i idealnie dopasowanego do potrzeb domu. Ile to kosztuje?

Co wpływa na koszt indywidualnego projektu domu?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje stworzenie indywidualnego projektu domu. Wpływ na ostateczną cenę ma wiele czynników, przede wszystkim wielkość domu. Nie bez powodu projekty gotowe to zazwyczaj mniejsze budynki – większe projekty wymagają więcej czasu, a tym samym są droższe. Duży dom to także większy stopień skomplikowania, szczególnie jeśli ma kilka kondygnacji. Wpływ na cenę ma także architektura. Można bowiem stworzyć projekt minimalistyczny, który będzie zakładał wykorzystanie jak najmniejszej ilości materiałów lub okazały dom – wszystko zależy od oczekiwań inwestora. Dlatego koszt indywidualnego projektu domu będzie zależał od tego, czego oczekujemy od naszych nowych czterech kątów

Co warto dodać, na koszt kompleksowego projektu domu składa się nie tylko projekt architektoniczny, ale również konstrukcyjny, a także projekt wewnętrznych instalacji wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, gazu i elektrycznych. Podane są szczegółowe wymiary, opisy techniczne oraz lista zastosowanych materiałów. I o ile na niektórych elementach można zaoszczędzić (np. wybrać mniej okazały projekt lub styl wykończenia domu), o tyle nie warto oszczędzać na jakości, szczególnie materiałów budowlanych i instalacji.

Ile kosztują usługi architektoniczne?

Większość projektów architektonicznych tworzonych na indywidualne zamówienie mieści się w granicach 100-300 zł za metr kwadratowy. Całościowy koszt zależy od wspomnianych wyżej czynników – za większy i bardziej skomplikowany dom zapłacimy po prostu więcej. Dlatego najlepiej skonsultować się z architektami, którzy na podstawie naszych wytycznych przedstawią orientacyjny koszt projektu. Usługi architektoniczne na najwyższym poziomie świadczy m.in. Biuro projektowe Archicons w Lublinie. Specjaliści przygotują niepowtarzalny projekt, który będzie zawierał nowoczesne i optymalne finansowo rozwiązania, dzięki czemu dom będzie tańszy. A jednocześnie nie będzie gorszej jakości, ponieważ projekt będzie spełniał wymagane standardy jakościowe. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się idealnie zaprojektowanym i tanim domem jednorodzinnym.

Materiał partnera