mieszkanie deweloperskie w Polsce cena

Ile kosztuje nowe mieszkanie deweloperskie?

Rynek nieruchomości w Polsce jest bardzo dynamiczny. Co ważne, jest to dostrzegalne nie tylko na rynku nieruchomości wtórnych, ale i na rynku nieruchomości pierwotnych. W 2021 roku nastąpił wzrost cen mieszkań deweloperskich, w 2020 roku takie nieruchomości były nieco tańsze niż rok później. Z czego to wynika? Ile obecnie kosztuje mieszkanie od dewelopera? Właśnie o tym opowiemy w dzisiejszym artykule.

Jaka jest cena za metr kwadratowy za mieszkanie deweloperskie w największych miastach Polski?

Ceny mieszkań w dużych aglomeracjach są znacząco wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Wynika to zarówno z kosztu gruntu, jak i standardu budynków mieszkalnych tam oferowanych. Ceny mieszkań są również istotnie zróżnicowane w zależności od  lokalizacji.

Chcąc kupić mieszkanie od dewelopera w Gdyni, należy liczyć się z zupełnie innymi kosztami niż podczas zakupu nieruchomości np. w Częstochowie. W trzecim kwartale 2021 roku odnotowano, że średnia cena za metr kwadratowy w Gdyni za średnie mieszkanie wynosiła ponad 9 tysięcy, podczas gdy np. w Częstochowie kwota ta wynosiła ponad 5 tysięcy. Różnica jest duża, ale Gdynia i tak nie należy do czołówki cenowej. Na przykład w Krakowie koszt zakupu mieszkania deweloperskiego jest jeszcze wyższy, średnia cena za metr kwadratowy w tym mieście za zakup średniego mieszkania to ok. 10 380 zł, a Warszawie aż 11 800 zł.

Z czego wynika wzrost cen mieszkań deweloperskich w Polsce?

Deweloperzy, tacy jak deweloper MR Projekt z Trójmiasta, wielokrotnie są pytani przez swoich klientów o to, co wpłynęło na istotny wzrost cen mieszkań deweloperskich w 2021 roku. Przypominamy – w porównaniu do trzeciego kwartału 2020 roku cena za metr kwadratowy za mieszkanie w Polsce wzrosła rok później o nawet 14%. Wzrost cen podyktowany jest wieloma czynnikami, choć niewątpliwie główną przyczyną jest pandemia koronawirusa.

Wysokie ceny mieszkań są bezpośrednim wynikiem tego, że popyt na nieruchomości jest większy niż podaż. Coraz więcej Polaków chce kupować mieszkania – dla siebie lub na wynajem, przeznaczając na ten cel swoje oszczędności (w czasie pandemii nastąpiła zmiana w oprocentowaniu lokat). Co ważne, w 2021 roku kredyty mieszkaniowe stały się bardziej przystępne. Wysokie ceny wynikają między innymi ze wzrostu cen materiałów budowlanych. Istotne są również przedłużające się procedury administracyjne (co wstrzymuje budowy) oraz stosunkowo niewielka dostępność gruntów.

Materiał partnera