Kominek z płaszczem wodnym

Ile kosztuje kominek z płaszczem wodnym?

Kominek to nie tylko atrakcyjny dodatek pomagający w kształtowaniu atmosfery salonu i dający możliwość relaksu podczas obserwacji płomieni, ale także urządzenie grzewcze. By móc w pełni skorzystać z jego zalet warto się zdecydować na rozwiązanie, które pozwoli na wydajne pozyskiwanie ciepła, nie wpływając jednocześnie na walory estetyczne. Dobrym pomysłem może okazać się montaż kominka z płaszczem wodnym.

Co odróżnia kominek z płaszczem wodnym od tradycyjnego?

Tradycyjne kominki buduje się, wykorzystując typowe wkłady kominkowe. Ich korpusy są wykonane z grubej blachy stalowej lub żeliwa, a palenisko zamykane drzwiczkami wyposażonymi w dużą szybę, która pozwala na obserwowanie ognia. Ciepło wytwarzane podczas spalania drewna lub brykietu ogrzewa wkład, a następnie opływające go powietrze.  Trafia do wnętrza zabudowy przez otwory wlotowe znajdujące się w dolnej części, po czym wraca do pomieszczenia przez otwory umieszczone na górze. Efektywność takiego rozwiązania jest ograniczona, choć pozwala ono wykorzystać część powstającej energii.

Lepsze rezultaty można uzyskać, odbierając większą część ciepła oraz przekazując je następnie do zamontowanego w budynku systemu centralnego ogrzewania. Stanie się tak, jeżeli zostanie zainstalowany kominek z płaszczem wodnym. W takim przypadku energia będzie odbierana przez wodę przepływającą przez otaczający wkład wymiennik ciepła. Będzie ona mogła pozyskiwać jego większą ilość, a skierowanie energii do systemu c.o. gwarantuje, możliwość obniżenia rachunków za pracę podstawowego źródła ciepła.

Jakie wydatki wiążą się z instalowaniem kominka z płaszczem wodnym?

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym będzie droższy od klasycznego, ponieważ jest wyposażony w dodatkowy element w postaci wymiennika ciepła. Konieczne będą jednak także większe nakłady na wykonanie samej instalacji. Będą w niej potrzebne nie tylko rury i zawory pozwalające na przepływ wody, ale także pompa obiegowa z niezależnym zasilaniem, zabezpieczenie przed przegrzaniem wody, a więc naczynie wzbiorcze i zawór bezpieczeństwa, a także sterownik zarządzający pracą całego urządzenia, który będzie współdziałał z kotłem. Jeżeli podstawowe źródło ciepła to kocioł gazowy, olejowy albo pompa ciepła nie obejdzie się też bez wymiennika ciepła, przekazującego energię cieplną bez bezpośredniego mieszania wody.

Szeroki wybór wkładów kominkowych z płaszczem wodnym można znaleźć w firmie Tanie Kominy. Dostępne są urządzenia o różnej mocy grzewczej i rozmaitym wyglądzie. Poza nimi można zaopatrzyć się również we wkłady kominowe.

Materiał partnera