home staging

Home staging przepisem na szybszą sprzedaż mieszkania

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz – ta zasada odnosi się również do nieruchomości. Zagracone pomieszczenia, krzykliwe kolory ścian, zniszczone dywany, meblościanka rodem z PRL-u, niezbyt przyjemny zapach w łazience czy porozrzucane wszędzie zabawki potrafią skutecznie zniechęcić potencjalnych nabywców i wydłużyć czas sprzedaży mieszkania. Remedium na ten problem jest profesjonalny home staging.

Na czym polega home staging? 

Terminem home staging określa się przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu w taki sposób, by prezentowała się nienagannie i była atrakcyjna dla jak największej liczby kupców. Home stager, czyli osoba profesjonalnie świadcząca takie usługi, niewielkim kosztem stara się wydobyć z każdego mieszkania wszystko, co w nim najlepsze i podkreślić jego atuty. Czy to naprawdę działa? Statystyki mówią, że tak. Pionierka home stagingu Barbara Schwarz udowodniła, że profesjonalnie przygotowane do sprzedaży nieruchomości znajdują nabywcę prawie dwa razy szybciej, a w dodatku ich cena wzrasta średnio o 10 procent.

Najważniejsze zasady przygotowania domu do sprzedaży 

Główną ideą stojącą za home stagingiem jest nadanie wnętrzom wyglądu hotelowego pokoju. Co to oznacza w praktyce? Mieszkanie na sprzedaż powinno być:

  • idealnie wysprzątane – rzeczy osobiste i niezbyt atrakcyjne powinny zostać wyniesione lub schowane, a podłogi, meble i wszystkie zakamarki muszą błyszczeć czystością;
  • urządzone w sposób uniwersalny – przytulne, ale stonowane;
  • w dobrym stanie technicznym – trzeba naprawić wszelkie usterki, cieknące krany, skrzypiące drzwi czy odpadające listwy podłogowe;
  • dobrze oświetlone – światłem naturalnym i sztucznym;
  • przestronne – można usunąć niepotrzebne meble i rzeczy stojące na podłodze oraz pomalować ściany na jasne kolory, by optycznie powiększyć mieszkanie.

Warto zadbać również o szczegóły – świeże kwiaty w wazonie, owoce na kuchennym stole, piękny zapach unoszący się w powietrzu, kilka ciekawych dekoracji. Ważnym elementem home stagingu jest wykonanie profesjonalnych zdjęć wnętrza i dodanie ich do ogłoszenia o sprzedaży lub wynajmie.

Komu można zlecić home staging? 

Przygotowanie mieszkania można wziąć na swoje barki, ale jeśli nie mamy na to czasu lub odpowiedniego wyczucia, lepiej powierzyć home staging specjalistom, np. z biura archdesign oferujacego aranżację wnętrz w Szczecinie i okolicach. Doświadczeni dekoratorzy wnętrz mają swoje sposoby, by z przeciętnego mieszkania stworzyć atrakcyjne wnętrze niewielkim kosztem, dzięki czemu sprzeda się ono znacznie szybciej i w lepszej cenie.

Materiał partnera