grabie

Grabki ogrodnicze. Jakie powinny być?

Jesień to przede wszystkim czas prac porządkowych w ogrodzie. Po sezonie letnim nasz ogródek potrzebuje pielęgnacji. Dobór odpowiednich narzędzi z pewnością ułatwi nam wykonywanie ogrodowych obowiązków, a przy tym pomoże zaoszczędzić sporo czasu. Grabie to jedne z podstawowych i niezbędnych narzędzi w warsztacie każdego ogrodnika, a dobrane niewłaściwie do zadań, będą niewygodne i niezbyt efektywne.

Grabie ogrodowe a ich przeznaczenie

Grabie klasyczne to najbardziej znany i popularny model, który powinien posiadać każdy ogrodnik. Zbudowane są najczęściej z drewnianego trzonu i metalowych zębów, przypominających grzebień. Są idealne do sprzątania pozostałości po przycinaniu krzewów i żywopłotów, jak i do wyrównywania ziemi. Często, zewnętrzne zęby mają trochę inny profil od wewnętrznych, co pozwala na delikatne grabienie przeróżnych powierzchni. Grabie przeznaczone do grabienia liści mogą mieć szerokość od 40 do około 60 centymetrów. Ich zęby powinny być elastyczne, gęsto osadzone i rozszerzające się na szczycie. Małe grabie do liści często są plastikowe i mają przeznaczenie bardziej uniwersalne. Zaletą takiego typu grabi jest ich lekkość, która ułatwia wykonywanie prac.

Najbardziej praktyczne w pracach ogrodowych są modele grabi umożliwiające modyfikację rozstawienia zębów, co oznacza, że dzięki specjalnej blokadzie i grzebieniowi ruchomemu mogą zmniejszać lub zwiększać ten rozstaw. Takie rozwiązanie pozwoli dopasować jeden sprzęt do różnych zastosowań, niezależnie czy to będzie mokra trawa czy suche liście – zauważa nasz rozmówca, producent narzędzi ogrodowych Z. M. Walkiewicz.

Innym rozwiązaniem jest zakup grabi z wymiennymi głowicami, tj. długi, często aluminiowy trzonek i kilka różnych głowic. Każda głowica przeznaczona jest do wykonywania innych zadań. Jest to wygodne rozwiązanie pozwalające na szeroki zakres prac.

Na co zwracać uwagę przy zakupie grabi?

Nie zawsze najlepszym wyborem jest zakup najdroższych grabi, jednak nigdy nie wybierajmy modeli najtańszych. Grabie nie mogą uszkadzać darni, stąd muszą być stosunkowo lekkie i łatwe w prowadzeniu. Ważne, aby nie ulegały odkształceniu, były stabilnie zamocowane i trwałe. Grabie raz wybrane dobrze, mogą nam posłużyć na całe życie. Grabie pozwalają nam utrzymać porządek między grządkami i na trawnikach, więc ich zakup nie może opierać się tylko i wyłącznie na analizie cen. Warto zwrócić uwagę na uchwyt. Grabie wykonane z aluminium są lekkie, odporne na uszkodzenia i trwałe. Najczęściej, taki trzonek wyposażony jest w dodatkowy uchwyt podnoszący komfort pracy. Natomiast grabie z drewnianym uchwytem są o wiele cięższe i wymagają właściwej ochrony przed wilgocią. Producenci grabi na polskim rynku oferują bardzo szeroki wybór tych narzędzi. Jak widzimy, wyróżnić możemy kilka rodzajów grabi o różnym przeznaczeniu. Znając ich specyfikację, bez problemu znajdziemy takie, które będą idealnie pasować do wybranych prac ogrodowych.

Materiał partnera