glikolowy powietrzny wymiennik ciepla dom

Glikolowe i powietrzne gruntowne wymienniki ciepła – zasady działania

Dla zachowania odpowiedniej atmosfery w domu niezbędne jest działanie kilku, podstawowych systemów. Chodzi przede wszystkim o wentylację, ale również komfortową temperaturę. Aby ta była ujednolicona i optymalna dla mieszkańców, wykorzystuje się gruntowe wymienniki ciepła, w skrócie GWC. Obecnie można jednak wyróżnić kilka typów tych urządzeń. Podpowiadamy, w jaki sposób działają wymienniki glikolowe oraz powietrzne.

Jak działają nowoczesne, gruntowe wymienniki ciepła?

Najważniejszym zadaniem gruntowych wymienników ciepła jest regulacja temperatury w budynku oraz wspomaganie systemu wentylacji. Dzięki nim można zwiększyć wydajność rekuperacji i skutecznie wykorzystać darmowe ciepło, które gromadzi się właśnie w gruncie. Wymienniki ciepłą służą więc do wstępnego ogrzewania zimą i chłodzenia pomieszczeń latem.

Systemy gruntowych wymienników ciepła układane są pod powierzchnią ziemi. Wymienniki powietrzne mogą składać się z rur PCV, zakończonych czerpnią powietrza, materiału skalnego lub specjalnych płyt. Przepływające przez system powietrze jest filtrowane oraz ogrzewane lub ochładzane, w zależności od temperatury otaczającego gruntu. Ostatecznie czyste i przyjemne powietrze dociera do domu. W glikolowych, gruntowych wymiennikach ciepła medium nie jest powietrzem, ale właśnie glikol. Uważane są za bardziej wydajne i skuteczne niż systemy powietrzne.

Specjaliści z firmy MJ FreshAir wyjaśniają:

Choć w wymiennikach glikolowych występuje inny przenośnik ciepła, również skonstruowane są z systemu rurowego. Nie ma w nich czerpni terenowej, a wymiennik powietrze – glikol znajduje się nad czerpnią rekuperatora.

Jakie są zalety glikolowych i powietrznych wymienników ciepła?

Jedną z najważniejszych zalet gruntowych wymienników ciepła jest to, że pomagają w ogrzewaniu i ochładzaniu powietrza w domu, z użyciem darmowej energii. Mieszkańcy mogą przez cały rok cieszyć się komfortową atmosferą, a jedyne jej koszty wynikają z zakupu i montażu gruntowego wymiennika ciepła.

Kolejną korzyścią z powietrznych i glikolowych systemów wymiany ciepła jest redukcja zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Wymienniki oczyszczają powietrze, a zimą je nawilżają, co wpływa pozytywnie na układ oddechowy. Może być również zbawieniem dla alergików oraz astmatyków.

Gruntowe wymienniki ciepła są całkowicie ekologiczne, nie generują żadnych zanieczyszczeń. Dodatkowo wyróżnia je duża odporność na uszkodzenia mechaniczne i warunki pogodowe, dzięki czemu są inwestycją na długie lata. Wymienniki ciepła nie generują hałasu, dlatego nie są uciążliwe dla mieszkańców.

Materiał partnera