odbiór odpadów

Gdzie trafiają odpady komunalne z domu?

Codziennie do naszych koszy trafiają puste butelki po napojach, opakowania po chipsach, kartony po mleku czy aluminiowe puszki po konserwie. To wszystko wyrzucamy do kontenerów na śmieci, a dalej przekazujemy firmom, które je odbierają, a następnie przetwarzają. Istotą takich działań jest wspieranie rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa, nie tylko w zakresie segregacji odpadów, ale też ich bezpiecznej utylizacji.

Środowisko należy wspierać

Konsumpcyjne życie prowadzi do tego, że liczba śmieci w naszych koszach wzrasta z każdym dniem. Część ludzi preferuje segregację, a dla innych jest ona zbyt skomplikowana. Prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów to obowiązek ciążący na wszystkich, dlatego każda nieruchomość musi być wyposażona w odpowiednie kontenery przeznaczone na konkretne odpady. Segregacja może i zajmuje więcej czasu, ale ma olbrzymi wpływ na nasze środowisko, a wspólny problem najlepiej rozwiązywać wspólnie. Selektywna zbiórka jest przede wszystkim tańsza, a pozyskanie wtórnych surowców powoduje mniejsze zużycie zasobów naturalnych.

Do żółtych pojemników powinny trafiać metale i tworzywa sztuczne, do zielonych szkło, w niebieskich powinien znajdować się papier, w szarych odpady zmieszane, a w brązowych bioodpady. Po wrzuceniu śmieci w odpowiednie kontenery, wyspecjalizowana firma Lekaro odbiera poszczególne grupy odpadów. Zajmuje się ona odbiorem odpadów komunalnych z gospodarstw domowych, zakładów przemysłowych i placów budowy. Wszystko jest realizowane zgodnie z określoną częstotliwością, dopasowaną do potrzeb klientów z branży kosmetycznej, spożywczej, chemicznej, a nawet z warsztatów samochodowych! Jeśli przeprowadzamy remont domu, albo planujemy jego rozbudowę, warto zaufać takiej firmie i zamówić kontener budowlany.

Co dalej ze śmieciami?

Odpady zawożone są do firm, które specjalizują się w poszczególnych rodzajach odpadów. Dalej są sprawdzane, ważone i szczegółowo opisywane. Kolejny etap to linia sortownicza, gdzie są rozdzielane na frakcje. Za pomocą specjalnych separatorów, odpady są wyodrębniane do ponownego wykorzystania, inne lądują na polu składowym, a jeszcze inne trafiają do spalarni. To, co jest najważniejsze, to „nowe życie dla śmieci”, czyli ich ponowne wykorzystanie. W spalarniach śmieci zmniejszają się i mogą być ponownie wykorzystywane, np. w budowie dróg czy do produkcji betonu. Szkło jest poddawane myciu w specjalnych wannach z detergentami, gdzie następnie po odwirowaniu i wysuszeniu może być ponownie wykorzystane. Ze zużytego szkła mogą powstawać nowe butelki, z aluminium nowe puszki, z papieru nowy papier, a z tworzyw sztucznych rodzą się folie czy worki na śmieci. W Polsce jest wiele firm zajmujących się odbiorem odpadów i ich przetwarzaniem. Pamiętajmy, że odpady posegregowane przestają być śmieciami, ponieważ zamieniają się w wartościowe surowce. Kiedy ponownie otworzymy szafkę pod zlewem, warto przez chwilę pomyśleć, czy chcemy przyczynić się do odzyskania cennych surowców. Problem zanieczyszczenia środowiska dotyczy wszystkich, bo każdy wyrzuca śmieci, a myślenie o przyszłości sprawi, że ocalimy naszą planetę.

Materiał partnera