butla z gazem

Gdzie stosowany jest gaz w butlach?

Gaz w butlach znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, usługach i w gospodarstwie domowym. Może stanowić paliwo opałowe lub napędowe. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie warunki techniczne czy przesłanki ekonomiczne nie pozwalają na zastosowanie gazu ziemnego. Jakie zastosowanie znajduje gaz w butlach w warunkach domowych
i przemysłowych?

Do czego używany jest gaz w butlach?

W wielu wsiach o poranku budzi, zamiast piania koguta, klakson samochodu rozwożącego butle gazowe. I nic dziwnego, ponieważ wszędzie tam, gdzie instalacji gazu ziemnego nie ma lub brak funduszy na jego przyłączenie, gaz w butli doskonale sprawdza się jako źródło zasilania w kuchence gazowej lub paliwo opałowe do piecyka (jako tymczasowe źródło ciepła), gdy zawiedzie piec na paliwo stałe lub olej.

Swoje zastosowanie gaz w butlach znalazł również w usługach, zwłaszcza tych o charakterze mobilnym typu food truck. Bez względu na to czy otwierasz właśnie budkę z hot-dogami
w nadmorskim kurorcie, czy też dostarczasz slow foodowe hamburgery na lunch w biurowej dzielnicy, to gaz w butli jest rozwiązaniem właśnie dla ciebie.

Po butle gazowe sięga również przemysł, ponieważ są niezastąpione przy pracach wymagających płomienia np. do cięcia metalu, spawania czy zgrzewania folii oraz jako paliwo napędowe do wózków widłowych na hali produkcyjnej czy magazynie, a także jako paliwo napędowe dla maszyn drogowych pracujących przy niskiej temperaturze powietrza.

Rodzaje gazu w butlach: jaki wybrać?

Na rynku są dostępne dwa rodzaje gazu: propan i propan-butan (LPG). Różnią się one zastosowaniem i temperaturą wrzenia i skraplania gazu. Propan techniczny może być stosowany w zakresie temperatur od -40°C do +40°C, co oznacza, że jego zastosowanie jest bardziej wszechstronne, niż w przypadku propan-butanu. Propan również może być podłączony do kuchenki gazowej lecz wymaga to zmiany ustawień palnika – mówi specjalista z firmy Bar-Gaz. Propan-butan jest stosowany przede wszystkim w warunkach domowych, ponieważ nie sprawdza się przy silnych mrozach i w urządzeniach, w których pobór gazu jest duży.

Po czym poznać, że gaz w butli się kończy?

Nagły brak gazu w czasie przygotowywania obiadu czy kolacji, to wyjątkowo przykra niespodzianka, jednak bez zastosowania specjalnych mierników gazu czy zważenia butli (sama butla waży około 10,5 kg plus 11 kg gazu zaraz po napełnieniu), trudno jest dokładnie określić, ile gazu zostało. W tej sytuacji najkorzystniejszym rozwiązaniem jest posiadanie butli zapasowej i pilnowanie, by zawsze była napełniona.

 

Materiał partnera