Gdzie najlepiej kupić ziemię ogrodową?

Piękny i zadbany ogród to marzenie wielu z nas. Jednak aby było to możliwe potrzebna jest spora ilość dobrej ziemi ogrodowej. Zwłaszcza, jeśli ta znajdująca się na naszym terenie jest słabej jakości – wówczas nawet największe wysiłki nie sprawią, że rośliny będą bujnie rosły i kwitły. Gdzie najlepiej kupić ziemię ogrodową i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Niezależnie od rodzaju gleby, jaki posiadamy w naszym ogrodzie warto zdecydować się na zakup dobrej jakości ziemi ogrodowej. Warto jednak na początku wykonać prosty test, który pozwoli określić, ile żyznego humusu będziemy potrzebować – w przypadku ziem gliniastych i piaszczystych będzie potrzeba go więcej, niż w przypadku ziemi gliniasto-piaszczystej. To, ile nowej ziemi będzie potrzeba zależy również od rodzaju roślin, które będziemy sadzić – o czym w dalszej części artykułu.

W jaki sposób sprawdzić rodzaj ziemi w ogrodzie?

Jeśli planujemy założenie ogrodu na początek warto sprawdzić, jakiej jakości ziemię posiadamy. Można to zrobić na dwa sposoby – samodzielnie lub z pomocą specjalistów. Sami możemy ocenić rodzaj gleby, ewentualnie za pomocą prostych narzędzi sprawdzić, jakie ma pH. Wystarczy wziąć odrobinę gleby w ręce i sprawdzić, jak się zachowuje. Jeśli jest zbita, wilgotna i lepka, a do tego brudzi ręce i łatwo zbija się w kształt – prawdopodobnie to ziemia gliniasta. Niestety jest słabo przepuszczalna, a tym samym nie stanowi dobrego podłoża dla roślin. Kiedy sytuacja jest odwrotna, to znaczy ziemia rozsypuje się w rękach i jest sucha mamy do czynienia z glebą piaszczystą. Tego typu gleba jest uboga w składniki odżywcze i choć jest dobrze przepuszczalna wymaga częstego nawadniania. Niestety to doprowadza do wymycia cennych substancji, dlatego rośliny mogą marnieć. Natomiast ziemia, którą łatwo da się uformować w kształt, a jednocześnie nie jest mocno zbita to gleba gliniasto-piaszczysta, najlepsza dla hodowli roślin.

Dodatkowo można sprawdzić odczyn gleby, za pomocą prostego kwasomierza. Najlepszy dla roślin jest odczyn lekko kwaśny lub obojętny (pH 6,0-7,0). Odczyn i rodzaj gleby można również sprawdzić w Okręgowych Stacjach Chemiczno-Rolniczych – wystarczy pobrać próbkę i wysłać ją do badania. Zdobędziemy wówczas informacje także o zawartości mikro- i makroelementów zawartych w glebie, a tym samym łatwiej będzie dopasować odpowiedni nawóz.

Gdzie i ile ziemi ogrodowej kupić?

Do ogrodu zdecydowanie nie polecamy ziemi w workach – jest to zdecydowanie nieopłacalne. Lepszym pomysłem jest zakupienie dobrej jakości humusu na tony. W swojej ofercie ziemię ogrodową posiada kopalnia kruszywa Takova z Janek koło Pruszkowa. Może się wydawać, że kilka ton lub kilkanaście metrów sześciennych ziemi to dużo. Należy jednak pamiętać, że przy ziemiach słabej jakości lepiej rozłożyć grubszą warstwę. W przypadku zakładania trawnika podłoże powinno mieć grubość co najmniej 10 centymetrów – niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wysiewanie trawnika samodzielnie czy położenie trawy w rolce. Aby rośliny dobrze się ukorzeniły muszą posiadać odpowiednią ilość żyznej ziemi – w przeciwnym razie nie będziemy mogli cieszyć się pięknym, zielonym dywanem.

W przypadku drzew i krzewów konieczne jest wykopanie dołu dwa razy głębszego oraz trzy razy szerszego niż bryła korzeniowa oraz wypełnienie go żyzną ziemią. Wszystkie byliny i rośliny wieloletnie potrzebują co najmniej 15-20 centymetrów żyznej ziemi ogrodowej. Tylko wówczas będą co roku wypuszczać piękne kwiaty. Warto więc uwzględnić rodzaj oraz liczbę drzew i krzewów, które chcemy nasadzić. Od tego zależy bowiem, ile ziemi ogrodowej tak naprawdę będziemy potrzebować.

Materiał partnera