gres

Gdzie i jakie gresy możemy zamontować?

Czym jest glazura nikt nie ma wątpliwości. Gorzej sprawa wygląda z gresem. Tutaj oprócz handlujących płytkami ceramicznymi, zazwyczaj mało kto jest zorientowany w temacie rodzajów i zastosowania gresu. Często płytka gresowa błyszcząca jest mylona ze szkliwioną, a matowa z nieszkliwioną. Niestety tak nie jest, dlatego spróbujemy krótko przybliżyć ten podział.

Co to jest gres?

Gres wytwarza się z mieszanki naturalnych surowców, poddawanych procesom prasowania, suszenia, szkliwienia i wypalania w piecu w temperaturze 1200-1300°C, a następnie technologii polerowania i rektyfikacji. Gres dzięki wysokim parametrom mrozoodporności i niskim parametrom nasiąkliwości ≤ 0,5%, jest materiałem wyjątkowo odpornym i wytrzymałym na duże obciążenia mechaniczne, termiczne, a także na zginanie i ścieranie. Szeroki wybór gresów oferuje firma Ceramik.

Podział gresów i ich zastosowanie

Gresy przede wszystkim dzielą się na szkliwione i nieszkliwione. Pierwsze składają się z czerepu i nałożonego wzoru zalanego szkliwem. Wytrzymałość szkliwa określamy stopniem ścieralności PEI. I to właśnie on podpowiada, gdzie taka płytka może być zastosowana. Ogólnie przyjęło się, że poniżej PEI4 gres nie nadaje się ani na podłogę, gdzie poruszamy się w obuwiu miękkim ani na ścianę, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Szkliwienie gresów pozwala na uzyskanie zróżnicowanych efektów wizualnych (imitacje drewna, kamienia, tkaniny) poprzez nanoszenie dowolnych wzorów  na powierzchnię płytek. Płytki szkliwione mogą mieć powierzchnię matową, satynową, błyszczącą.

Gresy nieszkliwione to jednorodny materiał, który może być barwiony dwuwarstwowo, co oznacza, że wzór przebiega przez grubość mniej więcej 20% grubości całej płytki, dzięki czemu nawet przy powstaniu odprysku na płytce widoczny jest wzór. Powierzchnia takich płytek może być równa, pofałdowana, gładka, porowata, matowa, błyszcząca lub lapatowana. Płytki nieszkliwione świetnie udają kamienie naturalne, szlachetne, takie jak: marmur, trawertyn, onyks czy alabaster.

Wbrew pozorom gres nieszkliwiony, polerowany (błyszczący) jest trudniejszy w utrzymaniu czystości niż gres nieszkliwiony matowy, ponieważ połysk uzyskuje się poprzez tarcie powierzchni wypalonego gresu do momentu uzyskania oczekiwanego efektu. Oznacza to, że poprzez proces tarcia otwierają się mikropory w gresie, dlatego nie poleca się go na taras, balkon, do kuchni ani przedpokoju – w tych miejscach ze względów bezpieczeństwa i łatwości w utrzymaniu czystości, lepiej sprawdzi się gres nieszkliwiony matowy.

Materiał partnera