panele solarne

Fotowoltaika w gospodarstwie domowym — kiedy to ma sens?

Instalacje fotowoltaiczne, które dają możliwość pozyskania energii elektrycznej ze słońca, cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. Wykorzystuje się je nie tylko w gospodarstwach domowych, ale także w przypadku budynków przemysłowych, czy siedzib niewielkich firm. Wiele osób zastanawia się jednak, czy ich montaż zawsze jest opłacalny. Sprawdź, kiedy warto zdecydować się na panele słoneczne.

Instalacja fotowoltaiczna dopasowana do potrzeb budynku

Biorąc pod uwagę opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną, należy przede wszystkim uwzględnić zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną. Wówczas można dopasować odpowiednią ilość paneli słonecznych bez niedoborów i nadwyżek.

Obliczenie zapotrzebowania na energię nie jest dużym problemem w przypadku budynków już istniejących. Wówczas bierze się pod uwagę rachunki z ostatniego roku. Szacowanie bywa jednak trudniejsze przy nowych budynkach. Wówczas trzeba uwzględnić, z jakich sprzętów będzie się korzystać. Nie bez znaczenia jest także wielkość lokalu, czy liczba osób w gospodarstwie domowym. Jednak nawet biorąc pod uwagę te aspekty, nie są to dokładne obliczenia. Dlatego tak ważna jest pomoc specjalistycznej firmy, która będzie w stanie określić liczbę paneli słonecznych, w które trzeba zainwestować — podkreśla specjalista z firmy Fotowoltaika.eco.

Jakie korzyści daje instalacja fotowoltaiczna?

Instalacje fotowoltaiczne pozyskują energię z niewyczerpalnych źródeł. Jest to rozwiązanie ekologiczne, które sprawia, że musisz za nią płacić. Specjalne panele pozyskują ją bezpośrednio ze słońca.

Dobrze dopasowana instalacja wyróżnia się także:

  • wydajnością,
  • wysoką odpornością na uszkodzenia,
  • brakiem konieczności częstej konserwacji.

Jak szybko zwraca się inwestycja w fotowoltaikę?

Większość osób uważa, że instalacja fotowoltaiczna jest ogromnym wydatkiem, na który nie można sobie pozwolić. Wydaje się tak, ponieważ jest to jednorazowa inwestycja. Tymczasem częściowo koszt zwraca się już po pierwszych kilku latach.

Ostateczna cena całej instalacji z projektem i montażem dla średniej wielkości domu wynosi orientacyjnie ok. 30 tysięcy złotych. Wiele zależy od jego ocieplenia, czy konkretnego zapotrzebowania na energię.  Przyjmując dla przykładu, że miesięcznie za prąd płacisz 350-400 złotych, w skali roku wydajesz na energię elektryczną ok. 5 tysięcy złotych. Przy uwzględnieniu takich wydatków, inwestycja więc zwróci się po 6 latach.

Warto także zauważyć, że obecnie można skorzystać ze specjalnych programów, które zapewniają dotację na instalacje fotowoltaiczne. Ich wprowadzenie wiąże się z pogłębianiem świadomości społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Maksymalna wysokość takiego dofinansowania to 5 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę wcześniejsze obliczenia, oznacza to, że już po 5 latach rozwiązanie zaczyna pracować na siebie, a Ty dzięki temu oszczędzasz.

Materiał partnera