flamastry do naroży

Flamastry do naroży w praktyce

Wszystkie elementy wykonane z drewna niezależnie od tego, czy będzie to ułożony na podłodze parkiet, czy ustawiony w salonie mebel, mogą ulec różnym uszkodzeniom mechanicznym. Zdarzają się rysy, nacięcia, odłupania, a także wszelkiego rodzaju przebarwienia. Sposobem na szybkie zamaskowanie tego rodzaju defektów jest użycie specjalnych flamastrów do naroży. Dobrze dobrany barwnik sprawi, że każdy detal odzyska atrakcyjny wygląd w krótkim czasie.

Co można zrobić z uszkodzeniami drewna?

Przedmioty wykonane z drewna mają w sobie niepowtarzalny urok związany z wyjątkowymi cechami tego materiału – atrakcyjnie wyglądającym wybarwieniem i przyjemną w dotyku naturalną fakturą. Drewno sprawdza się zwłaszcza jako materiał na przedmioty wyposażenia wnętrza domu. Niezwykłą popularnością cieszą się zrobione z drewna meble – od tradycyjnych stołów i krzeseł przez komody, kredensy czy regały, aż po fragmenty mebli tapicerowanych. Ze względu na znakomite własności użytkowe drewno jest też wybierane do wykańczania podłóg, jako okładzina ścienna, używa się go na parapetach czy w drzwiach wewnętrznych i ramach okiennych. Mimo swej wytrzymałości powierzchnia mebli czasami ulega niewielkim uszkodzeniom. Traci wówczas na estetyce, a miejsce ubytku jest narażone na zabrudzenie i wnikanie wilgoci. Z defektami tego typu można sobie stosunkowo łatwo poradzić, wykorzystując specjalne flamastry do naroży – wyjaśnia specjalista z firmy Torys, która dostarcza akcesoriów do okien, drzwi i mebli drewnianych.

Drewno używane do produkcji przedmiotów codziennego użytku jest zwykle zabezpieczane za pomocą środków, które mają poprawić jego wygląd, a jednocześnie ochronić przed wpływem czynników zewnętrznych – przede wszystkim groźnej dla struktury materiału wilgoci czy uszkodzeniami mechanicznymi. Najczęściej stosowanymi preparatami są lakiery bezbarwne lub barwiące, wszelkiego rodzaju bejce, a także woski i oleje. Zwiększają one odporność na zarysowania, ścieranie, a także nie pozwalają na wnikanie w drewno obcych substancji.

Jednolita powłoka drewna może ulec zarysowaniu czy starciu. Najczęstszą przyczyną takich ubytków jest kontakt z twardszą powierzchnią, np. metalem czy wyjątkowo mocnym tworzywem sztucznym. Niekiedy rysy są też spowodowane ziarenkami piasku czy drobnymi zanieczyszczeniami, które nieopatrznie dostały się pod przesuwany po powierzchni drewna przedmiot czy nawet szmatkę do wycierania kurzu. Zamaskowanie powstałych uszkodzeń bywa trudne przy użyciu tradycyjnych technik. Ponowne olejowanie czy woskowanie wymaga nie tylko zakupu dużego opakowania potrzebnego preparatu, ale również mozolnego oczyszczania drewna i nawet kilkukrotnego nakładania wybranej substancji. W przypadku niewielkich zarysowań czy uszkodzeń naroży jest to zupełnie nieekonomiczne. Na szczęście w takich sytuacjach można zastosować łatwe w wykorzystaniu i dostępne w atrakcyjnych cenach flamastry do naroży.

W jaki sposób używać flamastrów do naroży?

Flamaster do naroży przypomina gruby pisak lub marker. W jego wnętrzu znajduje się specjalnie dobrany barwnik w odpowiednim do rodzaju naprawianej powierzchni drewnianej kolorze. Stosowane środki do retuszu i renowacji są odporne na działanie promieniowania UV i nie ulegają odbarwieniu. Ze względu na swój skład chemiczny i konsystencję szybko pokrywają drewno, wnikając w jego strukturę i całkowicie koloryzując uszkodzony obszar. Flamastry można wykorzystać zarówno do barwienia elementów z litego drewna, jak i wyrobów drewnopodobnych czy płyt pokrytych fornirem. Nic nie stoli na przeszkodzie, by używać ich do koloryzowania miejsc po ubytkach wypełnionych kitem czy szpachlówką.

Użycie flamastra do retuszu i barwienia naroży jest bardzo proste. Powierzchnię, na której ma być użyty, należy uprzednio oczyścić i odtłuścić. Następnie w większości przypadków barwnik musi zostać dobrze wymieszany. W obudowie flamastra znajduje się wówczas specjalna metalowa kulka, której zadaniem jest przygotowanie środka do aplikacji. Użytkownik musi więc przez jakiś czas energicznie potrząsać flamastrem, by barwnik uzyskał wymaganą konsystencję. Niektóre markery nie potrzebują tego rodzaju zabiegów, informacja o sposobie postępowania jest zawsze umieszczona na konkretnym produkcie.

Preparat jest nanoszony na obszar uszkodzenia warstwami, a ich ilość zależy od natężenia barwnika, jakie będzie właściwe w danym przypadku. Przed kolejną aplikacją warto odczekać, by środek mógł dobrze wsiąknąć w powierzchnię materiału.

Markery do retuszu drewna są dostępne w wielu kolorach odpowiadających rozmaitym gatunkom i wybarwieniom. Wielką zaletą jest to, że można je stosować na wszystkie rodzaje powierzchni, niezależnie od sposobu wykończenia i do każdego drewna. Pisaki działają błyskawicznie, a efekt w przypadku niewielkich uszkodzeń jest znakomity.

Flamastry do naprawy drewna sprawdzają się nie tylko przy usuwaniu uszkodzeń. Można z nich korzystać również do koloryzowania niewielkich powierzchni, na które trudno byłoby nanieść odpowiednią powłokę barwiącą w inny sposób. Warto ich użyć również w przypadku maskowania przebarwień oraz miejsc, gdzie powłoka zewnętrza uległa przetarciu, np. na kantach półek, blatów, nóżek czy wszelkich wsporników i podłokietników.

Materiał partnera