Filtry basenowe skuteczne oczyszczanie wody

Filtracja i jej wpływ na czystość wody basenowej

Możliwość korzystania z basenu to zwykle wielka atrakcja dla dzieci, a także sposób na przyjemne spędzanie czasu dla wszystkich dorosłych. Basen kryty lub ogrodowy to nie tylko możliwość relaksu i pływania, lecz również sposób na urozmaicanie spotkań towarzyskich lub rodzinnych. Komfort użytkowania basenu wymaga jednak stosowania odpowiedniej instalacji filtracyjnej, która pomoże w dbaniu o jakość wody i utrzymanie jej właściwych parametrów.

W jaki sposób oczyszcza się wodę basenową?

Woda basenowa jest narażona na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i trafiające do niej ciała obce, zwłaszcza jeśli basen jest umieszczony na zewnątrz. Poza typowymi zanieczyszczeniami w postaci złuszczonego naskórka czy włosów w wodzie mogą znaleźć się wówczas liście, igły, niewielkie gałązki, martwe owady, nanoszony wiatrem piasek czy skoszona trawa. Choć część tego typu elementów można wyłowić przy okazji okresowego czyszczenia basenu, to wielu z nich ciężko pozbyć się inaczej, niż stosując odpowiednie urządzenia filtracyjne do basenów. Podstawowy zestaw tego rodzaju daje możliwość prowadzenia filtracji mechanicznej, a więc oddzielania ciał stałych za sprawą użytego wkładu. Popularnym rozwiązaniem są filtry z wkładem zrobionym ze specjalnej włókniny albo ze złożem piaskowym.

Działanie urządzeń filtracyjnych jest stosunkowo proste. Obieg wody jest wymuszany przez pompy o wydajności dostosowanej do wielkości basenu. Woda z zanieczyszczeniami jest wychwytywana przez skimer, który jest zainstalowany na poziomie lustra wody, co pozwala na „zbieranie” zanieczyszczeń unoszących się na jej powierzchni. Woda trafia następnie do filtra mechanicznego, a po przefiltrowaniu przez używane złoże jest na ogół jeszcze poddawana dodatkowemu uzdatnianiu z wykorzystaniem środków chemicznych, które pozwalają na jej dezynfekcję, koagulację substancji zawieszonych w wodzie, a także przywracanie odpowiedniego pH oraz skuteczną walkę z rozwijającymi się glonami.

Co jest potrzebne do filtracji wody basenowej?

Filtracja wody basenowej wymaga stosowania odpowiednich rozwiązań sprzętowych umożliwiających stworzenie infrastruktury wymuszającej obieg wody basenowej, jak również dopasowanych do nich złóż lub wkładów filtrujących. Bogaty wybór produktów tego rodzaju można znaleźć m.in. w ofercie producenta i dystrybutora chemii basenowej Chemoform AG. Wśród dostępnych wyrobów znajdują się zarówno filtry basenowe o różnym przepływie jak i metodzie filtracji, a także złoża m.in. z piasku kwarcowego, żwiru, ziemi okrzemkowej. Propozycje wyposażenia technicznego basenów obejmują także pompy filtracyjne, akcesoria takie jak zbiorniki wyrównawczo-przelewowe, automaty pozwalające na przepłukiwanie złoża, a także sterowniki zawiadujące pracą całego systemu oraz niezbędną armaturę.

Materiał partnera