Przydomowa oczyszczalnia

Fakty i mity na temat przydomowych oczyszczalni ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków stają się coraz bardziej popularne. Korzystają z nich bowiem nie tylko osoby prywatne, lecz także firmy i przedsiębiorstwa. Czytając w Internecie opinie na ich temat, można natknąć się na mnóstwo nieprawidłowych informacji, potocznie zwanych mitami. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka z nich oraz jasno nakreślimy, co jest prawdą, a co nie.

Mity związane z montażem przydomowej oczyszczalni ścieków

Jednym z najpopularniejszych mitów, który dotyczy montażu przydomowej oczyszczalni ścieków jest informacja, że nie można zamontować jej na terenie o niesprzyjających warunkach gruntowych. Nic bardziej mylnego! Nowoczesne oczyszczalnie wyposażone są w zaawansowane rozwiązania technologiczne – takie, jak przepompownia czy poletek rozsączający – które umożliwiają instalację nawet w wyjątkowo złych warunkach.

Kolejny mit dotyczy kwestii uzyskania pozwolenia na budowę: w Internecie można natknąć się na informacje, które podają, że montaż przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga dopełnienia niezliczonej liczby formalności, a na samą zgodę czeka się wieczność. Jest to oczywiście nieprawda, ponieważ wszystkie te procesy najczęściej trwają maksymalnie miesiąc, a niezbędne dokumenty z powodzeniem znaleźć można na stronie Starostwa.

Fałszywe informacje na temat eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków

W Internecie można znaleźć informacje dotyczące ograniczonego korzystania z łazienki: niektórzy internauci uważają, że przydomowa oczyszczalnia wymusza na domownikach zmianę nawyków. Absolutnie nie jest to faktem, bowiem do toalety nie można wrzucać wyłącznie wacików czy nawilżanych chusteczek, jednak dotyczy to praktycznie każdego rodzaju kanalizacji, nie tylko biologicznej oczyszczalni ścieków.

Ponadto można spotkać się z mitami, które mówią o tym, że z przydomowej oczyszczalni ścieków wydobywa się nieprzyjemny zapach. Prawdę nakreślił ekspert z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie, producenta biologicznych oczyszczalni ścieków, mówiąc:

Nowoczesne przydomowe oczyszczalnie ścieków nie wydzielają absolutnie żadnych zapachów – pod warunkiem, że są prawidłowo zainstalowane i eksploatowane. Samo ich użytkowanie nie stanowi żadnych trudności, więc nie jest to kwestia problematyczna.

Powszechnie słyszy się także, że przydomowa oczyszczalnia ścieków wymaga od jej użytkowników czasochłonnej i skomplikowanej obsługi. Prawda jest taka, że urządzenie tego typu jest całkowicie zautomatyzowane. Raz na kilka miesięcy należy usunąć osad, a raz na tydzień – wrzucić do muszli preparat bakteryjny. Są to czynności wyjątkowo proste i nieskomplikowane, które wymagają minimalnego nakładu pracy.

Ważne jest, aby informacje na temat przydomowych oczyszczalni ścieków czerpać z wiarygodnego i rzetelnego źródła. Na forach oraz różnych portalach można bowiem znaleźć mnóstwo mitów, które niewiele mają wspólnego z prawdą.

Materiał partnera