Termoizolacja ścian

Elewacje budynków. Walory praktyczne i estetyczne

Zewnętrzne ściany nowoczesnych budynków są od zewnątrz izolowane systemami ociepleń i wykańczane cienkowarstwowym tynkiem lub rozmaitymi okładzinami. W naszym artykule przyjrzymy się dwóm metodom wykonywania termoizolacji: metodzie lekkiej-mokrej oraz metodzie lekkiej-suchej. Opowiemy również o walorach praktycznych i estetycznych tynków i różnych okładzin elewacyjnych.

Termoizolacja ścian i dobór systemu ociepleń

Projektowanie odpowiedniej termoizolacji ścian budynku nie ogranicza się jedynie do określenia grubości warstwy izolacji i sposobu jej montażu, uwzględnia również wymagania ochrony przeciwpożarowej i akustycznej; termoizolacja powinna być też zaprojektowana w taki sposób, by można było wyeliminować możliwość kondensacji pary wodnej i możliwość zawilgocenia wnętrza przegrody. Jak mówią nam przedstawiciele firmy TS-KONCEPT z okolic Lublina, odpowiednio dobrana i wykonana termoizolacja powinna eliminować mostki termiczne, czyli obszary o niższym oporze cieplnym.

Metoda lekka-mokra

Najpopularniejsza metoda wykonywania termoizolacji nowoczesnych budynków to metoda lekka-mokra (inaczej: system ETICS od angielskiego external thermal insulation composite systems, złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku, bezpoinowy system ociepleń). W metodzie tej warstwa termoizolacyjna łączona jest trwale z podłożem za pomocą zaprawy klejącej, a zewnętrza warstwa zbrojona jest siatką z włókna szklanego, na której układa się tynk cienkowarstwowy, który opcjonalnie pokrywa się farbą elewacyjną. Elementy uzupełniające wykonanie elewacji to materiały do wykończenia detali jak listwy cokołowe, kątowniki ochronne i profile dylatacyjne, materiały uszczelniające, łączniki izotermiczne itp.

Metoda lekka-sucha

W metodzie lekkiej-suchej materiał termoizolacyjny łączony jest ze ścianą mechanicznie, a więc za pomocą kołków, czasem wkrętów, rzadziej gwoździ. W tej metodzie nie używamy zapraw i klejów, stąd jej nazwa – przy metodzie lekkiej-suchej nie używa się też wody. Warstwa termoizolacyjna (najczęściej wełna mineralna) jest mocowana na uprzednio przygotowanym lekkim ruszcie konstrukcyjnym ze stali lub dobrze zaimpregnowanego drewna. Przy tej metodzie zewnętrzną część ściany stanowi lekka okładzina elewacyjna. Okładzinę stanowić mogą stanowić panele lub płyty elewacyjne, deski, blachy trapezowe itp.

Jaką wybierzemy metodę ocieplenia, zależy przede wszystkim od tego, na jaką elewację, wykończenie ścian od zewnątrz, chcemy postawić, a więc od tego, jakie jest nasze poczucie estetyki.

Materiał partnera