armatura łazienkowa

Elementy armatury łazienkowej

Terminem armatura łazienkowa określa się pomocnicze wyposażenie instalacji wodnej. Armatura sanitarna stanowi więc nieodłączną część wyposażenia każdej łazienki. Od jej rodzaju i jakości zależy trwałość oraz wygoda użytkowania naszej obecnej bądź przyszłej łazienki. Stąd warto wiedzieć, jakie elementy wchodzą w skład armatury i czym się charakteryzują jej poszczególne rodzaje.  

Armatura łazienkowa – elementy

Główny element armatury sanitarnej stanowią baterie. Pełnią one bowiem najważniejsze funkcje w urządzeniach łazienkowych takich jak umywalki, wanny, natryski czy bidety. Poprzez montaż odpowiedniej baterii, zapewniamy dopływ wody do poszczególnych urządzeń sanitarnych. Istotnymi częściami składowymi baterii są zaś ich głowice, wylewki, perlatory oraz uszczelki. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań w zakresie armatury łazienkowej. Bez problemu można dobrać odpowiedni zestaw w zależności od uwarunkowań instalacji wodnej, naszych potrzeb oraz wybranego designu.

Rodzaje armatury łazienkowej

Dzieląc armaturę sanitarną na rodzaje możemy wziąć pod uwagę dwa kryteria, mianowicie sposób jej montażu oraz funkcje, jakie pełni.

Podział armatury w zależności od sposobu montażu

  • Baterie ścienne

Baterie ścienne montowane są bezpośrednio do instalacji wodnej (np. nad wanną). Ten rodzaj montażu zalecany jest w sytuacji, kiedy rury instalacji wodnej wyprowadzone są powyżej poziomu urządzenia łazienkowego i należy go przeprowadzać przed wykończeniem ścian. Baterie ścienne mogą być natynkowe lub podtynkowe. Powszechnie stosowane baterie natynkowe instalowane są na zewnątrz ściany, która już została otynkowana. Jest to rozwiązanie proste i wygodne, szczególnie w sytuacji ewentualnej awarii. Na jego niekorzyść przemawiać może jedynie wzgląd estetyczny – niektóre elementy instalacyjne pozostają bowiem widoczne. Baterie podtynkowe zaś montowane są w ścianach, a na zewnątrz zostaje dźwignia baterii, przełącznik oraz wylewka. Ten typ instalowania należy planować na wczesnym etapie budowy bądź remontu. Do części prac montażowych należy bowiem kucie ok. 10 cm bruzd, które maskuje się w późniejszych etapach np. kaflami. Takie rozwiązanie jest bardziej estetyczne oraz praktyczne, gdyż zajmuje mniej przestrzeni. Z pewnością sprawdzi się w łazienkach o niewielkim metrażu.

  • Baterie pionowe (sztorcowe)

Baterie sztorcowe są stojące i mogą być mocowane w pionie na blatach, obrzeżach umywalek, na kołnierzach wanien czy nawet w podłodze. Ten rodzaj baterii zalecany jest do instalacji w sytuacjach, gdy rury instalacji wodnej wychodzą poniżej poziomu montowanego urządzenia sanitarnego. Charakteryzują się nowoczesnym wyglądem i estetyką, jednakże z czasem mogą ulec rozchwianiu, a instalacja rozszczelnieniu.

Podział armatury w zależności od pełnionej funkcji

  • Armatura umywalkowa

Pośród elementów armatury umywalkowej znaleźć można baterie jednouchwytowe (jednootworowe) z mieszaczem wody ciepłej i zimnej lub baterie tradycyjne, wyposażone w dwa kurki (dwu- lub trzyotworowe), które oddzielnie dozują ciepłą i zimną wodę. Baterie jednouchwytowe świetnie się sprawdzą przy aranżacjach w stylu nowoczesnym, tradycyjne zaś przy klasycznych. Warto tutaj wspomnieć o tym, że baterie jednootworowe, prócz wygody, zapewniają mniejsze zużycie wody, które szacuje się nawet na 30%.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Plast-Bud, zajmującej się m.in. dystrybucją materiałów do budowy sieci instalacji wodnych: Rozmiar baterii musi być dostosowany do wielkości umywalki, w innym wypadku korzystanie z urządzenia będzie utrudnione, a woda może się rozpryskiwać. Aby temu zapobiec należy pamiętać, że odległość między dnem umywalki a końcem wylewki musi wynosić minimalnie 15 cm.  Wybór wylewki jest już dużo prostszy. Ich zróżnicowane rozmiary oraz kształty pozwalają na swobodne dopasowanie do wybranej umywalki.

Bez względu na rodzaj, baterie umywalkowe muszą być wyposażone w głowice. Godne polecenia są modele ceramiczne. Te głowice są bowiem trwałe, umożliwiają szybszą regulację strumienia wody oraz zapewniają większą szczelność niż głowice uszczelkowe. Ważnym elementem baterii są także specjalne sitka – perlatory, które napowietrzają strumień wody i dzięki temu ograniczają jej zużycie nawet do 60 %.

  • Armatura bidetowa

Armatura bidetowa w bardzo dużym stopniu przypomina umywalkową. Różni się od niej jedynie sposobem mocowania perlatora. Otóż w bateriach bidetowych zazwyczaj znajduje się on na przegubie, co umożliwia łatwe ustawienie strumienia wody.

  • Armatura wannowa i prysznicowa

Armatura wannowa i prysznicowa mogą występować w postaci odrębnych systemów lub łącznie. Aby sprawnie i bezpiecznie funkcjonowały – niezależnie od sposobu montażu – warto, aby wyposażone były w bardzo praktyczne elementy takie jak termostat (który zapewni utrzymanie odpowiedniej temperatury wody) oraz blokada bezpieczeństwa (która ograniczy temperaturę wody tak, aby nie wywoływała oparzeń).

Armaturę wannową można podłączyć do systemu natryskowego z kolumną i górną głowicą natryskową lub do zestawu prysznicowego. Dostępne na rynku systemy posiadają wiele dodatkowych opcji, ich wybór zależy od naszych potrzeb i możliwości. Warto jedynie pamiętać o tym, aby sprawdzić, czy sterowanie jego elementami jest łatwe w obsłudze i sprawne również dla ustawień pośrednich.

Materiał partnera