Ekologiczne środki czystości

Ekologiczne środki czystości. Charakterystyka

Ekologiczne środki czystości stają się coraz popularniejsze. Nie ma się co dziwić – w czasie, kiedy coraz większą uwagę przywiązujemy do ochrony środowiska naturalnego indywidualne wybory są równie ważne, co globalne działania. Warto jednak wiedzieć, czym powinny charakteryzować się naturalne produkty czyszczące, aby nie dać się nabrać na chwyt marketingowy.

Każdego dnia zużywamy mnóstwo środków czystości. Myjemy toaletę, łazienkę, baterie prysznicowe, naczynia, podłogi, a także okna i lustra. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że agresywne środki chemiczne mają wpływ zarówno na środowisko, jak i na nas samych. Mogą powodować zaostrzenie objawów alergii lub pojawienie się dolegliwości zdrowotnych. Warto więc nauczyć się czytać składy etykiet oraz umieć rozpoznać produkty całkowicie bezpieczne i w 100% naturalne.

Czego NIE posiadają ekologiczne środki czystości?

Warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się dokładnie produktom, których używamy na co dzień. Znajdziemy tam z pewnością mnóstwo składników, które są dozwolone do stosowania (w przeciwnym razie nie moglibyśmy ich kupić), ale jednak mogą wywoływać niepożądane reakcje. Zazwyczaj takie ostrzeżenia pojawiają się na opakowaniach środków czyszczących: mogą być niebezpieczne dla ludzi i środowiska, mogą wywoływać oparzenia, reakcje skórne lub inne dolegliwości. Detergenty zawierają zazwyczaj takie substancje jak reaktywne związki chloru, amoniak, wybielacze optyczne, formaldehyd, fenole lub konserwanty. Substancje te mogą wywoływać problemy zdrowotne, nasilenie lub pojawienie się zmian alergicznych, osłabienie odporności, a także infekcje górnych dróg oddechowych.

Ekologiczne środki czystości tych substancji nie posiadają, a ich składy mogą być niemal w 100% naturalne. Warto więc dokładnie przyjrzeć się produktom, które kupujemy. Nie musimy wyrzucać tych, które już mamy. Bardziej ekologiczne będzie zużycie ich do końca. Następnym razem wybierzmy jednak coś innego.

Zalety stosowania ekologicznych produktów do sprzątania

Największą zaletą preparatów ekologicznych jest fakt, że są one równie skuteczne, co tradycyjne środki czyszczące. Pomimo naturalnego składu nie ustępują jakości agresywnym detergentom. Czyszczą równie dobrze, a jednocześnie nie powodują zmian w środowisku naturalnym, ani nie wpływają negatywnie na stan naszego zdrowia. Nie zawierają żadnych groźnych substancji wymienionych wyżej, a co więcej – zazwyczaj nie posiadają również żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Ekologiczne produkty czyszczące są w pełni biodegradowalne i łagodne dla skóry. Są również bezpieczne dla zdrowia i mogą być stosowane nawet przez alergików. Naturalne olejki eteryczne dają przyjemny zapach, a jednocześnie nie powodują uczucia duszności lub łzawienia oczu. Zazwyczaj pakowane są również w ekologiczne opakowania, które można poddać recyklingowi. Tym samym nie przyczyniamy się do zwiększenia ilości śmieci i mikroplastiku.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu środków czystości?

Chcąc zakupić ekologiczne środki czystości warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim skład: powinien on być wyszczególniony na opakowaniu produktu. Zwróćmy uwagę, czy zawiera substancje takie jak benzen, ftalan, formaldehyd, które wykazują działanie rakotwórcze. Zdecydowanie powinniśmy ich unikać. Podobnie jak wodorotlenku sodu, który może powodować poparzenia, a także octanu benzylowego i pentanu, które uznawane są za jedne z niebezpieczniejszych środków używanych do czyszczenia. Wystrzegajmy się również MEA, DEA i TEA, czyli środków pianotwórczych. Jeśli nie jesteśmy pewni, czym jest dany składnik skorzystajmy z internetu – z pewnością znajdziemy tam odpowiedź.

Zwróćmy również uwagę, czy preparat zawiera certyfikaty i atesty. Informacja, że jest to produkt ekologiczny nie wystarczy – może to być po prostu chwyt marketingowy. Z pewnością w pełni ekologiczne środki czystości znajdziemy w ofercie firmy Aquafor. Atesty Państwowego Zakładu Higieny oraz Polskiej Pracowni Badań Żywności i Produktów Konsumenckich świadczą o najwyższej jakości i pełnym bezpieczeństwie stosowania tych produktów. Warto więc wymienić szkodliwe detergenty na preparaty ekologiczne. Chodzi w końcu o zdrowie nasze i stan całej planety.

Materiał partnera