ECO Partner, czyli nowoczesne grzejniki elektryczne

Z każdym rokiem oczekiwania wobec energochłonności budynków rosną. Odzwierciedlenie takiego stanu rzeczy odnajdziemy głównie w kosztach eksploatacji, które dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod ogrzewania budynków, stają się coraz niższe. Dzieje się tak m.in. dzięki rosnącej popularności paneli elektrycznych. Do tego typu produktów możemy zaliczyć system o dość enigmatycznej nazwie: ogrzewanie na podczerwień. Czym jest i jakie są jego najważniejsze zalety?

O panelach od firmy ECO Partner warto wiedzieć więcej, ponieważ mogą być idealnym rozwiązaniem wszelkich problemów związanych z nieefektywnym ogrzewaniem budynków. Ich przewaga nad innymi rozwiązaniami technologicznymi polega na tym, że wykazują się ogromną wydajnością, a jednocześnie niewielkim zapotrzebowaniem na moc. Przykładowo, do ogrzania pomieszczenia o powierzchni ok. 10 m2 wystarczy nam panel grzewczy o mocy 650 W, czyli o wartości trzykrotnie mniejszej niż w przypadku systemów tradycyjnych. Skąd taka różnica? Przyczyną jest zwiększona powierzchnia grzania. Panele grzewcze posiadają chropowatą powłokę pokrytą matową farbą, która nie tworzy warstwy izolacyjnej. W ten sposób osiągamy ponad dwukrotnie większą powierzchnię grzania niż przy gładkiej powłoce.

Panele na podczerwień działają zgodnie z zasadami, które możemy zaobserwować w jednym z najbardziej naturalnych zjawisk, dzięki któremu istnieje życie na naszej planecie. Inspiracją do ich powstania było więc promieniowanie wytwarzane przez Słońce, które emituje energię cieplną. Dokładnie w ten sam sposób działają panele na podczerwień: emitowane przez nie ciepło jest przejmowane przez przegrody, a następnie oddawane do pomieszczenia. Tak naturalna metoda funkcjonowania powoduje, że rozkład temperatur wewnątrz budynku jest zdecydowanie bardziej równomierny niż w przypadku pozostałych metod. Komfort cieplny będzie więc o wiele większy. Podłogi nie są zimne, a temperatura odczuwalna w pomieszczeniach ogrzewanych przez panele elektryczne na podczerwień jest o ok. 2 stopnie Celsjusza wyższa od tej, którą uzyskamy w tradycyjnie ogrzewanych pomieszczeniach.

Czy ogrzewanie elektryczne domu faktycznie się opłaca?

Z pewnością jedną z wad, które przyjdą nam do głowy, czytając o ogrzewaniu na podczerwień, będą koszty ich użytkowania. Czy ogrzewanie domu taką metodą nie jest zbyt drogie? Co z rachunkami za prąd? Okazuje się jednak, że ostateczny koszt użytkowania paneli grzewczych wcale nie jest duży. Co więcej, może pozwolić nawet na obniżenie rachunków za ogrzewanie. W jaki sposób? Podstawową przyczyną jest wspomniany już wcześniej, równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. W ten sposób ciepło nie wędruje w górę i nie kumuluje się przy suficie, a zamiast tego ogrzewa podłogę i wypełnia całe pomieszczenie. Przykładowo, regulując temperaturę na 20 stopni Celsjusza, temperatura odczuwalna wyniesie 22 stopnie.

Dzięki ogromnej równomierności i ustawianiu niższych temperatur, w efekcie zużywamy mniej energii i uzyskujemy ten sam komfort cieplny. Właśnie z tego powodu, na podstawie różnorodnych badań i testów udowodniono, że stosowanie elektrycznych metod ogrzewania jest wyjątkowo oszczędnym rozwiązaniem. Według statystyk pozwala na zmniejszenie kosztów nawet o 30%. Kolejną, dużą zaletą jest niższy koszt samej inwestycji: według informacji ze strony najtanszeogrzewanie.pl, instalacja centralnego ogrzewania dla mieszkania o powierzchni ok. 50 m2 z dobrej klasy kotłem to koszt sięgający kilkunastu tysięcy złotych.

Materiał partnera