szary-dywan

Dywany szare: 7 propozycji na oryginalne wnętrze

Szary dywan cieszy się niesłabnącą popularnością, gdyż sprawia, że aranżacje stają się ponadczasowe, eleganckie i nowoczesne. Udowadnia również, że szarość nie musi być nudna i daje wiele możliwości aranżacyjnych. Dywan w tym kolorze nie tylko wycisza i tonuje, ale także (w co trudno uwierzyć) potrafi nadać dynamiki wnętrzu. Poznaj 7 propozycji i dowiedz się, jak zaaranżować szary dywan w 4 modnych stylach i 3 najpopularniejszych przestrzeniach.

Aranżacja wnętrz: Minimalizm i styl skandynawski a szare dodatki

Styl skandynawski i minimalizm na dobre zagościł we wnętrzach. Ich harmonia i ponadczasowość inspirują oraz tworzą przestrzeń, która spodoba się wszystkim fanom prostoty. Oba style wykorzystują biel, szarość, a czasami także ciemną gamę kolorystyczną, w których idealnie sprawdza się szary dywan. I chociaż we wnętrzach w stylu skandynawskim i minimalistycznym stawia się na przestronność oraz odrzuca zbędne ozdobniki, to właśnie ten wełniany dodatek jest bardzo chętnie wykorzystywany przez dekoratorów wnętrz i stanowi np. idealne uzupełnienie jasnej, drewnianej podłogi. Szary dywan świetnie wpisuje się w surową scenerię minimalistycznych wnętrz, które skutecznie ociepla. Z kolei w stylu skandynawskim, w przytulnych wnętrzach z przewagą bieli lub beżu taki dodatek wprowadzi do wnętrza odrobinę dynamiki. Aby uzyskać ten efekt wystarczy np. umieścić szary dywan w salonie z aneksem kuchennym (najlepiej na umownej granicy pomiędzy nimi).

Szary dywan w mieszkaniu typu loft lub we wnętrzu w stylu industrialnym

Podobnie jak w stylu skandynawskim, w którym szary dywan wyraźnie podkreślał biel i czerń w aranżacji, tak w stylu industrialnym idealnie współgra z soczyście czerwoną ścianą z cegły, surowym betonem czy błyskiem miedzianych dodatków. Szarość w każdym odcieniu – od bladych i rozbielonych po antracyt – stanowi wymarzone tło dla wyrazistych barw. W takich aranżacjach szary, wełniany dywan sprawia, że całość nie przytłacza, a dodatkowo wprowadza harmonię i organizuje przestrzeń.

Dlaczego szary dywan to najlepszy wybór do salonu, sypialni lub kuchni?

Szary dywan (np. z kolekcji MOON firmy Dywilan S.A. z Łodzi) jest świetnym dodatkiem w wielu pomieszczeniach. Można zaaranżować go np. w salonie – wtedy najlepiej prezentuje się w centrum, pomiędzy fotelami i sofą. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie go w połowie szerokości mebli lub wypełnienie nim większości wnętrza. Z kolei w aranżacji sypialni, szary dywan warto ułożyć w całości pod łóżkiem. Mniejsze dywaniki, warto rozłożyć wzdłuż lub wokół łóżka bądź asymetrycznie. W kuchni szary dywan znajdzie miejsce w części jadalnej, pod stołem i krzesłami – raczej rzadko stosuje się go w części, w której przygotowuje się posiłki.