Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne jako element aranżacyjny

Drzwi wewnętrzne to niezbędny element wyposażenia każdego domu, mieszkania lub biura. Pełnią wiele praktycznych funkcji, ale również mogą stanowić doskonałą ozdobę i dopełniać styl i charakter wnętrza. Dlatego też drzwi wewnętrzne powinno wybierać się mając na uwadze całościowy wygląd pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar drzwi, ale również kolor, materiał, fakturę oraz zdobienia.

Kolorystyka drzwi

Kolory są bardzo ważne w aranżacji wnętrz, dlatego warto zastanowić się również nad kolorem drzwi, aby nie był przypadkowy. Obecnie producenci drzwi wewnętrznych oferują bardzo bogatą kolorystykę, z tego względu dopasowanie koloru drzwi do wnętrza nie powinno być trudne.

Jak tłumaczy ekspert z firmy zajmującej się produkcją drzwi Profix – Budownictwo: Jeśli klientom zależy na spójnej aranżacji wnętrza, drzwi powinny być dopasowane do jego kolorystyki. Zaleca się, aby kolor drzwi wewnętrznych był dobrany do koloru tapet, farby na ścianach, mebli lub dodatków. Ponadto należy mieć na uwadze, że przy pomocy kolorów drzwi możemy wpływać na wizualny odbiór pomieszczenia. Ciemne drzwi optycznie pomniejszą pomieszczenie, ale jednocześnie nadadzą mu elegancji oraz ciepła. Z kolei jasne kolory drzwi sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się na większe oraz jaśniejsze.

Kolorystyka drzwi może zupełnie odmienić styl wnętrza, dlatego wybór powinien być przemyślany i dopasowany do wszystkich pomieszczeń w domu. Ponadto warto mieć na uwadze, że na całościowy wygląd drzwi ma wpływ również kolor framugi, który niekoniecznie musi być w kolorze drzwi.

Drzwi przeszklone

Drzwi wewnętrzne wcale nie muszą być wykonane z jednolitego materiału. Bardzo popularnym rozwiązaniem są drzwi przeszklone, ponieważ szkło nadaje drzwiom lekkości oraz wpuszcza do pomieszczenia więcej światła dziennego. Zazwyczaj drzwi przeszklone wybierane są do łazienek. Jednak z powodzeniem sprawdzą się też w pokojach. Szkło montowane w drzwiach może być różnych rozmiarów. Elementy szklane mogą stanowić większą część drzwi lub być tylko delikatnym akcentem. Co więcej, szkło montowane w drzwiach nie musi być nudne. Dostępne są szyby szklane zarówno gładkie, jak i wzorzyste, przeźroczyste, przyciemniane lub matowe. Dodatkowo można zdecydować się na różną kolorystykę szyb umieszczanych w drzwiach. Dzięki tak szerokim możliwościom, jakie daje szkło montowane w drzwiach, można uzyskać dowolny styl drzwi i z łatwością wpasować je w domowe wnętrza.

Materiał i zdobienia

Drzwi wewnętrzne mogą być wykonane z drewna lub płyt MDF i materiałów drewnopodobnych. Drzwi drewniane nadają wnętrzu niezwykłego klimatu, ale należy mieć na uwadze, że jest to opcja kosztowna. Natomiast materiały drewnopodobne dają ogromne możliwości w projektowaniu dowolnej stylistyki drzwi.

Nie należy zapominać o zdobieniach. Drzwi wewnętrzne mogą być gładkie, lub posiadać ozdobne frezowania nadające drzwiom charakteru. Wybór i oferta producentów drzwi jest bardzo szeroka pod tym względem, dlatego każdy inwestor znajdzie coś dla siebie.

Materiał partnera