Dom prefabrykowany

Domy prefabrykowane — chwilowa moda czy przyszłość branży budowlanej?

Domy prefabrykowane charakteryzują się krótkim terminem realizacji prac. Poszczególne segmenty powstają w fabryce i przywożone są na plac budowy w formie gotowych do montażu elementów. Prefabrykacja to technologia przyszłości – zwiększenie tempa realizacji inwestycji pozwoli zaspokoić rosnące potrzeby mieszkaniowe. Poza tym dzięki prefabrykacji możliwe jest stosowanie najlepszych jakościowo materiałów.

Kilka słów o domach prefabrykowanych

Domy prefabrykowane powstają w fabrykach, a zakres prac na placu budowy związany jest wyłącznie z montażem gotowych elementów. Oznacza to możliwość realizacji przedsięwzięcia nawet pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych. Montaż zajmuje maksymalnie kilka dni, a dom gotowy jest do zamieszkania zwykle w ciągu trzech miesięcy, licząc od daty wykonania fundamentów, co jednak zależy od stopnia skomplikowania projektu.

Budowa domu szkieletowego nie wymaga długotrwałych przerw technologicznych, co jest konieczne przy tradycyjnej metodzie. Domy prefabrykowane powstają z drewna i materiałów izolacyjnych. Producent gotowych domów drewnianych ITS z Koszalina wykorzystuje drewno czterostronnie strugane suszone komorowo. Drewniany stelaż ocieplany jest wełną celulozową, a ściany od wewnątrz wykańczane są płytą OSB. Elewacja pokrywana jest płytami gipsowo-wiórowymi, które można tynkować. Więźba dachowa również jest prefabrykowana – wiązary dachowe cechuje szybki montaż oraz wysoka nośność.

Korzyści, jakie niesie prefabrykacja dla współczesnego budownictwa

Domy prefabrykowane to synonim oszczędności. Krótki czas realizacji przedsięwzięcia wyklucza konieczność wykonywania czasochłonnych prac budowlanych, które wiążą się z wysokimi nakładami finansowymi. Prefabrykacja oznacza także mniejsze straty materiałowe i precyzyjnie zaplanowany proces produkcyjny.

Firma ITS zajmująca się budową domów szkieletowych w Słupsku wykorzystuje wyłącznie drewno pozyskiwane zgodnie z zasadami Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej, a więc prefabrykacja nie zagraża środowisku w takim stopniu jak produkcja tradycyjnych materiałów budowlanych. Drewno jest odnawialnym surowcem, całkowicie naturalnym i nieszkodliwym dla zdrowia. Poza tym domy szkieletowe charakteryzują się dobrą izolacyjnością, co przekłada się na niższe zapotrzebowanie na energię. Prefabrykacja doskonale zatem wpisuje się ekologiczne trendy i rosnącą świadomości konieczności troski o środowisko naturalne, co w przyszłości może zdeterminować cały przemysł budowlany.

Materiał partnera