domowa instalacja gazowa gaz ziemny

Domowe instalacje gazowe w praktyce. Co warto wiedzieć?

Stosowanie instalacji gazowych we wszelkiego rodzaju budynkach jest niezwykle komfortowe – to bezobsługowe rozwiązanie, które pozwala wykorzystywać gaz w różnych celach, w tym do ogrzewania. Aby jednak działanie instalacji gazowej było bezpieczne dla mieszkańców, musi być ona właściwie wykonana. Przed podjęciem decyzji należy też sprawdzić, jakie są rodzaje instalacji gazowych oraz jakie wymagania muszą one spełnić. Co warto o nich wiedzieć?

Instalacje gazowe – jakie są ich rodzaje?

Instalacje gazowe cieszą się ogromną popularnością zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budynkach wielorodzinnych. Mogą być wykorzystywane zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i podgrzewania wody. Stanowią też podstawę działania kuchenek, które są zasilane właśnie tym rodzajem paliwa.

Na rynku są dostępne dwa główne rodzaje instalacji gazowych – można je rozróżnić ze względu na sposób dystrybucji paliwa do budynku. Wyróżnia się instalacje działające przy użyciu:

  • gazu ziemnego,
  • gazu płynnego – LPG.

Ekspert z firmy PW Tomasz Serkowski wyjaśnia, że najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest instalacja oparta na gazie ziemnym. Wymaga ona podłączenia do sieci gazowej, które ma wiele plusów. Najważniejszym jest zapewnienie stałego dostępu do paliwa. W przypadku gazu płynnego jest wymagane umieszczenie na zewnątrz budynku specjalnego zbiornika, który można zakupić bądź też dzierżawić.

Jakie wymagania należy spełnić przy wykonywaniu instalacji gazowej w domu?

Montaż instalacji gazowej w budynku wymaga dopełnienia wielu formalności. Najważniejszym, podstawowym wymogiem jest sporządzenie projektu – musi on być wykonany przez specjalistę legitymującego się odpowiednimi uprawnieniami. Jest to niezwykle ważne, gdyż w przypadku wystąpienia nieprawidłowości, w tym błędów projektowych, to właśnie on będzie pociągany do odpowiedzialności za ich pojawienie się.

W zależności od sytuacji konieczne może być również uzyskanie pozwolenia na montaż instalacji gazowej. W przypadku uzyskiwania pozwolenia na budowę nowego budynku wniosek ten może być złożony w tym samym czasie, a zgody wydane jednotorowo, Uzyskanie wspomnianego pozwolenia może być konieczne również w przypadku domów już istniejących – wówczas konieczne jest przedłożenie projektu instalacji oraz opinii kominiarskiej wraz z dokumentami potwierdzającymi prawo do dysponowania nieruchomością.

Należy pamiętać, że każda instalacja gazowa przed oddaniem do użytku musi przejść próbę szczelności – czynność ta jest wymagana przepisami prawa. Kontrola musi również zostać przeprowadzona w przypadku budynków, które nie były użytkowane przez co najmniej 6 miesięcy.

Materiał partnera