lampa biurkowa

Domowe Home Office. Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do pracy?

Spędzasz całe dnie przed ekranem komputera? Postaraj się, aby Twoje domowe Home Office było komfortowe w użytkowaniu. Może Ci w tym pomóc dobór odpowiedniego oświetlenia, które ma niebagatelny wpływ na samopoczucie. Co więcej, prawidłowo doświetlone miejsce pracy zmniejszy ryzyko przemęczenia oczu i tym samym pogorszenia widzenia. Jak, spośród tysięcy modeli, wybrać właściwe oświetlenie?

Zadbaj o dostateczną ilość światła

Nie ulega wątpliwości, że praca przed ekranem komputera jest specyficzna. Wymaga przybrania pozycji siedzącej, co silnie obciąża kręgosłup oraz przyczynia się do wykształcania wad postawy. Ponadto, praca tego typu niesie za sobą ryzyko pogorszenia jakości wzroku. Wynika to nie tylko z narażenia oczu na emisję promieniowania niebieskiego, ale również niewłaściwego doświetlenia miejsca pełniące funkcję domowego Home Office.

Postaw na oświetlenie, które zapewni naturalny efekt

Kiedy do otoczenia, w którym pracujesz, dociera niewielka lub minimalna ilość naturalnego światła powinieneś rozważyć zakup odpowiednich lamp. Aby zapewnić w miarę naturalny efekt, postaw na dwa rodzaje oświetlenia. Jednym z nich jest światło główne, które pozwoli rozwidnić miejsce pracy. W tym celu możesz użyć żyrandola, lampy wiszącej lub sufitowej. Nie zapomnij jednak o dodatkowym oświetleniu kierunkowym dostarczającym skoncentrowanego światła. Może je stanowić lampa biurkowa, stołowa, a nawet podłogowa. Pamiętaj, że strefa home office powinna być przede wszystkim komfortowa w użytkowaniu. Wybierając konkretny model nie kieruj się więc jego dekoracyjnością, a funkcjonalnością.

Zwróć uwagę na kwestie techniczne

Prawidłowo dobrane oświetlenie powinno być dostatecznie jasne. Jednocześnie nie może podrażniać oczu swoją nadmierną intensywnością. Właśnie z tego powodu warto odpowiednio uregulować kierunek padającego światła. Taką możliwość oferuje większość lamp biurkowych, które są z reguły wyposażone w obrotowe, niekiedy wysuwane przeguby.

O tym, w jaki sposób ustawić lampę oświetlającą domowy Home Office, opowiada ekspert z firmy Living Story:

Właściwe doświetlenie miejsca pracy to kluczowa kwestia wpływająca na szybkość działania oraz efektywność. Boczne źródło światła należy ustawić tak, aby go nie przysłaniać. W przypadku osób praworęcznych lampa biurkowa powinna znajdować się po lewej stronie (odwrotnie u osób leworęcznych). Oczywiście warto pamiętać także o zachowaniu odpowiedniej odległości między oświetlanego miejsca a źródłem światła – optymalny dystans to około 30 cm. Jeśli chodzi o dobór żarówek, najlepiej sprawdzą się energooszczędne modele typu LED o mocy około 60 W.

Nie bez znaczenia pozostaje również barwa światła. Aby nie przemęczyć wzroku warto wybrać taką, która zapewni neutralną tonację. Zbyt chłodna lub ciepła może przyczyniać się do szybszej męczliwości wzroku, a także senności i kłopotów z koncentracją.

Materiał partnera