Zakup mieszkania

Dom kontra mieszkanie – na co się zdecydować?

Planując zakup własnych czterech kątów, należy podjąć decyzję, czy korzystniejsze jest wybudowanie domu, czy też kupno mieszkania. W każdej sytuacji decyzja będzie inna tak jak i argumenty przemawiające za jej podjęciem. Warto pamiętać, że jest to jedna z najpoważniejszych kwestii, która dla wielu może być ogromnym wyzwaniem finansowym. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru pomiędzy domem a mieszkaniem? Podpowiadamy.

Dom – jakie ma zalety?

Przed podjęciem decyzji warto przyjrzeć się wadom i zaletom obu rozwiązań. W pierwszej kolejności warto spojrzeć na korzyści wynikające z zainwestowania we własną nieruchomość w postaci domu. Dla wielu oznacza to przede wszystkim niezależność. Właściciele domu nie muszą liczyć się z ustaleniami wspólnot mieszkaniowych, mogą samodzielnie decydować o sposobie jego wykorzystania. To, co odróżnia dom od mieszkania to również większa przestrzeń. Oczywiście na rynku są dostępne budynki porównywalne powierzchnią z dużym M2, to jednak dom to również teren wokół niego.

Skoro mowa już o przestrzeni wokół nieruchomości, to największą zaletą własnego domu jest oczywiście działka – wyjaśnia ekspert z firmy Probudus. Pozwala ona na wygospodarowanie części rekreacyjnej, ogródka czy też miejsca do majsterkowania.

Właściciele zwracają również uwagę na koszty – pomimo iż muszą ponosić te związane np. z podatkiem od nieruchomości, to nie opłacają czynszu, który w przypadku nowych obiektów jest dla właścicieli sporym obciążeniem.

A może mieszkanie w bloku?

Zakup mieszkania w bloku nie musi być złą decyzją, wręcz przeciwnie – może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Wśród czynników przemawiający za znajduje się cena zakupu. Na rynku są dostępne zarówno tańsze, jak i droższe lokale, stąd też przyszli właściciele mogą wybrać ten, który będzie odpowiadać ich możliwościom finansowym. Oczywiście cena nieruchomości jest uzależniona od powierzchni i standardu wykończenia wnętrz, jednak dla wielu jest znacznie przystępniejsza niż wydatek do poniesienia podczas budowy domu.

Warto również dodać, że mieszkania często są położone często w lepszych lokalizacjach niż domy – blisko szkół, parków, sklepów czy przystanków autobusowych. Jest to ogromnym udogodnieniem dla rodzin, gdyż usprawnia ich codzienną logistykę, a jednocześnie pozwala zmniejszyć koszty dojazdu do pracy czy skrócić czas powrotu. Na koniec należy dodać, że właściciele mieszkań mają zdecydowanie mniej obowiązków. Ponoszone przez nich opłaty obejmują również utrzymanie bloku w dobrym stanie technicznym – nie muszą martwić się remontami czy innymi ważnymi naprawami części wspólnych.

Materiał partnera