dom-drewniany

Dom drewniany czy murowany? Wybór wcale nie jest taki jasny

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej wybrać dom drewniany czy murowany. Warto jednak podkreślić, że coraz bardziej popularne stają się te pierwsze. Dom z drewna jest idealnym rozwiązaniem, gdy właścicielom zależy m.in. na krótkim czasie budowy, a także niskim koszcie budowy oraz eksploatacji. Dowiedz się więcej o domach drewnianych i murowanych – nasze porównanie pomoże ci podjąć decyzję.

Dom drewniany czy murowany? Czas i koszt budowy

Zastanawiając się nad wyborem rodzaju domu, należy zwrócić uwagę na czas realizacji. Decydując się na dom murowany trzeba liczyć się z tym, że budowa zajmuje najczęściej 2 lata. Wynika to z faktu, że w pierwszym sezonie doprowadza się budynek do stanu surowego, zaś w drugim – wykańcza się jego wnętrza. W przypadku domu w technologii murowanej konieczne są przerwy technologiczne m.in. na wyschnięcie zapraw czy związane z niemożnością prowadzenia robót w ujemnych temperaturach. Dlatego też dla osób, którym zależy na czasie, lepszym rozwiązaniem będzie dom z drewna. Domy drewniane szkieletowe bądź domy z bali buduje się szybko i łatwo, chociażby dlatego, że budowniczy nie muszą robić przerw technologicznych. Decydując się na dom z drewna można cieszyć się nim nawet po 8 tygodniach od rozpoczęcia budowy. Biorąc pod uwagę koszt, to domy z drewna są także bardziej korzystną opcją. Ich niższy koszt wynika z kilku kwestii:

  • fundamenty są tańsze, gdyż budynek z drewna ma mniejszą masę,
  • ściany zewnętrzne są niewielkiej grubości – oszczędność materiału w porównaniu z domem murowanym jest większa,
  • czas budowy jest krótszy – nie trzeba zatrudniać fachowców na dłuższy okres.

Czemu jeszcze dom z drewna jest lepszy niż murowany? Trwałość, ekologia i inne

Bardzo często można spotkać się z opiniami, że domy drewniane nie są tak trwałe jak domy murowane. Warto jednak podkreślić, że obecne, nowoczesne technologie, profesjonalizm specjalistów oraz właściwa konserwacja i regularne remonty sprawiają, że nie jest to prawda i drewniane domy mogą służyć długie dziesięciolecia.

Warto również podkreślić, że w przeciwieństwie do domów murowanych domy z drewna sprzyjają środowisku – wykonywane są z ekologicznego surowca, mają zdolność samoregulacji wilgoci oraz akumulacji ciepła – podkreśla specjalista z firmy Stolhaus z Krosna Odrzańskiego.

Ponadto, decydując się na dom drewniany, przy takiej samej powierzchni co dom murowany można uzyskać większą powierzchnię użytkową nawet o 10 m2 na 100 m2 powierzchni całkowitej. Wynika to głównie z tego, że ściany zewnętrzne w domach z drewna są cieńsze. Dodatkowo, niezależnie od wyboru technologii, izolacja akustyczna ścian zewnętrznych będzie podobna w obu rodzajach domu. Z kolei biorąc pod uwagę koszty ogrzewania, to decydując się na dom z drewna, warto wybrać projekt budynku energooszczędnego, a nawet pasywnego. Wtedy z pewnością taki wybór będzie wiązał się z tańszym kosztem eksploatacji.