biurko dla dziecka

Dobre biurko dziecięce. Jak wybrać?

Gdy Twoje dziecko wybiera się do szkoły, potrzebuje nie tylko tornistra, książek, zeszytów i przyborów szkolnych, ale również nowego biurka dziecięcego. Wraz z kolejnymi pokoleniami kończącymi szkołę i wchodzącymi w dorosłe życie, wiedza na temat odpowiedniego doboru mebla się zmienia. Jak dobrać dobre biurko dziecięce? Na co zwrócić uwagę? Dowiesz się tego z lektury artykułu.

Dobre biurko dziecięce rośnie wraz z dzieckiem

Dawniej wystarczyło, że do zwykłego biurka rodzic dokupywał regulowane krzesło. Dzisiaj to jednak za mało. Ten postęp wyjaśnia ekspert ze sklepu fotelewarszawa.pl: Z każdym rokiem rośnie nasza wiedza na temat groźnych skutków noszenia zbyt ciężkich plecaków przez dzieci i niedopasowanych krzeseł oraz biurek dziecięcych. Obecne pokolenie młodych dorosłych, którzy dzień w dzień nosili plecaki wynoszące 20% ich masy ciała (przy normie do 10%), już w tak młodym wieku odczuwają negatywne skutki przeciążenia kręgosłupa. Problemy z odcinkiem szyjnym i lędźwiowym są zmorą dzisiejszych dwudziesto- i trzydziestolatków, którzy dopiero teraz dowiadują się, jak mogą dbać o swoje kręgosłupy. Na szczęście dzisiejsze dzieci w wieku szkolnym może czekać lepszy los.

Coraz więcej szkół wprowadza szafki na książki i zeszyty, modne stają się również plecaki na kółkach, które można ciągnąć za sobą jak walizkę. To jednak nie wystarczy. Dzieci w wieku szkolnym spędzają bardzo dużo czasu w domu na odrabianiu lekcji i ten czas jest równie ważny dla ich zdrowia, jak pierwsza połowa dnia spędzona w szkole.

Dzieci szybko rosną, ale mało kto ma fundusze, aby co roku kupować nowe biurko. Przy biurku z regulowaną wysokością nie ma takiej potrzeby. Wystarczy regularnie dostosowywać je do obecnego wzrostu dziecka. Celem jest, aby mogło ono długo siedzieć bez garbienia się.

Sugerowana wysokość biurka w stosunku do wzrostu to:

  • 46 cm przy wzroście 98 cm – 112 cm,
  • 52 cm przy wzroście 113 cm – 127 cm,
  • 58 cm przy wzroście 128 cm – 142 cm,
  • 64 cm przy wzroście 143 cm – 157 cm,
  • 70 cm przy wzroście 158 cm – 172 cm,
  • 76 cm przy wzroście powyżej 173 cm.

Dobre biurko dziecięce nadaje się zarówno do czytania, jak i do pisania

Oglądając biurka dziecięce, zwróćmy uwagę na to, czy można regulować kąt pochylenia blatu. To równie ważne co regulacja wysokości. Dlaczego? Ciało dziecka mniej pochyla się przy pisaniu wypracowania z języka polskiego czy równań z matematyki, a bardziej malując pracę na plastykę albo czytając lekturę szkolną.

Sugerowane są następujące kąty nachylenia blatu:

  • do czytania i malowania – 45 stopni,
  • do pisania – 7-12 stopni.

Dobre biurka dziecięce mają regulację pochylenia blatu od 0 do 45 stopni.

Materiał partnera