Dobór zamków do drzwi wejściowych. Na co zwrócić uwagę?

Zamek drzwi wejściowych stanowi podstawowe zabezpieczenie przed złodziejami, toteż właściwy wybór tego elementu jest bardzo ważny. Niektóre drzwi zewnętrzne sprzedawane są co prawda z fabrycznie wbudowanymi zamkami, jednak zanim zdecydujesz, że takie rozwiązanie jest wystarczające, dokładnie się mu przyjrzyj. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas poszukiwań dobrego zabezpieczenia drzwi wejściowych.

Zamek dopasowany do drzwi

Dostępna oferta zamków jest bardzo szeroka, jednak nie wszystkie one będą pasować do twoich drzwi. Na początek warto więc określić wymagany typ zamka, co pozwoli zawęzić poszukiwania.

Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem są zamki wpuszczane, czyli montowane wewnątrz skrzydła drzwi. Tego rodzaju zamki są dyskretne i eleganckie, a jednocześnie trudniejsze do sforsowania od zamków nawierzchniowych. Ten drugi rodzaj używany jest w sytuacji, kiedy producent drzwi nie przewidział do naszych drzwi dodatkowego, górnego zamka. Na szczególną uwagę zasługują zamki wielopunktowe, czyli wyposażone w kilka rygli, uruchamianych jednocześnie tym samym kluczem.

Bezpieczny zamek do drzwi

O bezpieczeństwie w kontekście zamków drzwiowych możemy mówić w dwojaki sposób. Po pierwsze, o czym powiedzieliśmy już wcześniej, zamek ma zabezpieczać wnętrza przed intruzami. Po drugie, zamek nie może utrudniać domownikom wydostania się na zewnątrz w razie nagłej potrzeby, w sytuacji zagrożenia – mówi ekspert z firmy DOM Security.

Dobrą ochronę przed zagrożeniami z zewnątrz zapewniają zamki wielopunktowe, które klasyfikowane są jako zamki antywłamaniowe. Do zamków wielopunktowych można stosować wkładki bębenkowe mechaniczne, ale również wkładki elektroniczne. Jeśli chodzi o łatwość wydostania się z domu, sprzyja jej korzystanie z zamków wielopunktowych, które pomimo wielu punktów zamknięcia otwiera się tylko w jednym punkcie, a zastosowanie od środka wkładki bębenkowej z gałką usprawnia otwieranie, kiedy nie potrzeba szukać klucza.

Takie same drzwi zyskają wyższą odporność na włamanie, jeśli zastosujesz do nich zamek wielopunktowy, zamiast zamków klasycznych pojedynczych. Szczególnie istotne jest ryglowanie drzwi w dolnym rogu tuż nad progiem, poniżej klamki. Jest to punkt, od którego każdy włamywacz, zainteresowany łatwym dostępem do naszego mieszkania, rozpoczyna atak. Za pomocą łomu próbuje odgiąć dolny fragment drzwi i umieścić w nim klin, po czym kontynuuje swoje działania, kierując się w górę i powiększając szczelinę, aż wyłamie drzwi. Nikt nie montuje dodatkowego zamka w drzwiach tuż nad podłogą. Zamek wielopunktowy zapewnia punkt ryglowania tuż nad progiem i dzięki temu utrudnia atak na samym początku, uniemożliwiając wytworzenie szczeliny w drzwiach, a tym samym znacznie utrudniając dostęp do naszej przestrzeni.

Wygodny zamek do drzwi

Nie bez znaczenia jest oczywiście wygoda obsługi zamka. Na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów rezygnujących z klasycznych kluczy. Do niedawna spotykane niemal wyłącznie w zastosowaniach przemysłowych, zamki elektroniczne obecnie podbijają serca użytkowników prywatnych.

Drzwi wyposażone w zamek elektroniczny można otwierać na rozmaite sposoby, w zależności od wybranego rozwiązania. W podstawowej wersji użytkownik posługuje się transponderem przypominającym niewielki brelok lub kartą. Bardziej nowoczesne zamki cyfrowe uruchamia się przez zbliżenie do drzwi telefonu komórkowego. Do zalet zamków na telefon należy zaliczyć nie tylko łatwość otwierania drzwi, ale też możliwość zdalnego przyznawania dostępu do wejścia innym osobom, np. gościom.

Wybierając zamek do drzwi wejściowych, pamiętaj o jeszcze jednej ważnej zasadzie: zabezpieczenia dla swojego domu zawsze należy kupować u sprawdzonych producentów i z legalnych źródeł. Dzięki temu na zakupiony produkt zyskasz gwarancję, ale przede wszystkim pewność, że twój dom jest należycie chroniony.

Materiał partnera