Do czego służą zamgławiacze?

Efektywne nawadnianie ogrodów i upraw to niezwykle złożona kwestia. Nie wystarczy jedynie regularne podlewanie roślin, by stworzyć im dogodne warunki rozwoju. Trzeba tu bowiem wziąć pod uwagę takie czynniki, jak indywidualne preferencje poszczególnych gatunków co od ilości i specyfiki dostarczanej wody, ale też mikroklimatu. W tym celu wykorzystuje się innowacyjne rozwiązania, do których należą zamgławiacze. Co warto wiedzieć na ich temat?

Zamgławiacze – charakterystyka

Zamgławiacze to obecnie niezastąpione elementy nowoczesnych systemów nawadniania, dzięki którym można skutecznie tworzyć dogodne warunki wzrostu dla różnych gatunków roślin, szczególnie tych bardziej wymagających. To rozwiązanie umożliwiające efektywne dostarczanie wody roślinom, a także odpowiadające za tworzenie optymalnego mikroklimatu. Konstrukcję zamgławiacza tworzy specjalna dysza, w zestawie może również znaleźć się wężyk i antykapacz, czyli mechanizm zapobiegający kapaniu. Praca zamgławiacza polega na emisji bardzo drobnych kropel samej wody lub wzbogaconej o specjalne preparaty. Tak wytworzona mgła sprawia, że rośliny są doskonale nawilżone i skutecznie chronione przed przymarznięciem. Jakie dokładnie funkcje pełni zamgławiacz? Wykorzystuje się go w następujących procesach:

  • Tworzenie przyjaznego mikroklimatu – kontrola temperatury oraz wilgotności powietrza, ochrona roślin przed przymrozkami i zbyt wysoką temperaturą;
  • Wspomaganie kiełkowania nasion i ukorzeniania się roślin;
  • Rozmnażanie roślin i produkcja sadzonek.

Zastosowanie zamgławiaczy

Gdzie dokładnie znajdują zastosowanie zamgławiacze ? Rozwiązania te są chętnie wykorzystywane wszędzie tam, gdzie prowadzi się uprawy szczególnie wymagających gatunków i konieczne jest stworzenie optymalnych warunków dla ich rozwoju.

Chodzi tu przede wszystkim o uprawy szklarniowe oraz tunelowe. – Wymienia przedstawiciel firmy Fluidra Polska Sp. z o.o., której specjalnością są nowoczesne systemy nawadniania. – Zamgławiacze stosuje się jednak nie tylko w obiektach zamkniętych, ale i na otwartym terenie, zarówno w przypadku gatunków gruntowych, jak i uprawianych na sztucznym podłożu oraz w specjalnych pojemnikach. Urządzenia tego typu doskonale sprawdzają się w sadach i na plantacjach, mogą również znaleźć zastosowanie w obiektach, takich jak pieczarkarnie, oranżerie czy palmiarnie.

Jak zatem się okazuje, zamgławiacze to rozwiązanie niezwykle uniwersalne, o licznych zastosowaniach w szeroko pojętym ogrodnictwie oraz rolnictwie.

Materiał partnera