Do czego służą maty akustyczne

Do czego służą maty akustyczne?

Coraz więcej osób ceni dziś w swoich domach i mieszkaniach ciszę – im mniej niechcianych dźwięków dochodzi z zewnątrz, tym bardziej możemy się zrelaksować w domowym zaciszu. Aby jednak zapewnić sobie skuteczną izolację akustyczną, czasem niezbędne są dodatkowe materiały takie jak maty wygłuszające (akustyczne). Czym są i jak działają? Szczegóły w naszym artykule.

Właściwości mat akustycznych

Na rynku dostępnych jest wiele mat akustycznych – niektóre z nich są przeznaczone do specjalistycznych zastosowań np. do samochodów, samolotów czy do studia nagrań, podczas gdy inne mają o wiele bardziej uniwersalny charakter. Do mieszkań czy domów polecane są m.in. maty wygłuszające butylowe oraz maty bitumiczne. Maty wygłuszające z gumy butylowej są odporne na zmiany pogody, ich montaż jest szybki i łatwy. Ten rodzaj mat akustycznych zawdzięcza swoje właściwości wyciszające warstwie aluminium. Mata jest bezpieczna dla zdrowia. Z kolei tańsza, ale gorzej tłumiąca dźwięki jest mata bitumiczna dostępna w dwóch wariantach: flex oraz twardym. Matą flex pokrywa się nierówne powierzchnie, tą drugą natomiast powierzchnie wielkie i płaskie. Maty bitumiczne podgrzewa się przed założeniem, dzięki czemu ich montaż jest łatwiejszy. Ten rodzaj mat akustycznych  ma warstwę kleju, która zdecydowanie ułatwia aplikację. Mata bitumiczna świetnie sprawdzi się w roli maty akustycznej do domu. Należy jednak uważać na skrajne temperatury, gdyż mogą one powodować jej uszkodzenie.

Maty na podłogę, sufit i ścianę

Jeśli chodzi o podłogę, w sklepach dostępne są m.in. maty wyciszające pod panele. Warto zainwestować w taką matę akustyczną, gdyż ograniczy ona hałas powodowany przez stąpanie po panele czy stukanie o panele. Specjalistyczne maty pod panele mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym np. z płyt drewnopodobnych czy korka, ale też z tworzyw sztucznych. Klienci firmy MCakustik potwierdzają, że dobrym rozwiązaniem może być mata z korka albo z pianki lub płyty poliuteranowej o odpowiedniej grubości – im mata akustyczna grubsza, tym lepsza izolacja podłogi. Inną dostępną opcją jest wygłuszenie ścian, zwłaszcza gdy za nimi mamy hałaśliwych sąsiadów, ruchliwą ulicę lub inne źródła hałasu. Najczęściej do ścian przeznaczone są maty akustyczne o grubości 3 i 5 cm. Te ostatnie zalecane są do pomieszczeń o podwyższonym natężeniu hałasu. Są różne sposoby montażu takich mat, jedną z możliwości są maty samoprzylepne. Ścienne maty akustyczne sprawdzają się bardzo dobrze w blokach mieszkalnych. Jeszcze innym rodzajem mat akustycznych są maty montowane na suficie.

Materiał partnera